Neskrývaná radost v těchto dnech zavládla v ZŠ a MŠ Synkov – Slemeno. Škola totiž uspěla ve finále soutěže „Péčí o svůj domov pomáhejte dětem“, výsledkem čehož pro ni byla tučná výhra pět set tisíc korun.

O pět milionů se rovným dílem podělilo pět základních a pět mateřských škol, ta z Rychnovska mezi základními skončila třetí. „Máme ohromnou radost, jedná se o historický okamžik v dějinách školy za 221 let a zřejmě i obce,“ hlásila nadšená ředitelka Dagmar Vinopalová.

Soutěž se značkami čistících prostředků Cif a Domestos byla zahájena 1. dubna a trvala až do konce měsíce října. „Sbíraly se paragony a faktury, na nich se vyznačovaly příslušné prostředky, za což patří dík především Stanislavě Kapčukové, která si to vzala na starost. Měli jsme účtenky hlavně od rodičů dětí, ale objevily se tu i z míst mimo okres, třeba ze Středočeského kraje nebo z Vysočiny. Kupony se posílaly do Prahy a na internetu bylo možné sledovat vývoj pořadí,“ přiblížila průběh půlročního klání ředitelka.

Systém hry byl podle jejích slov dobře nastaven. „V podstatě každá koruna znamenala bod. Vyhrávala ta škola, která měla nejvíc bodů na hlavu jednoho žáka, což bylo příznivé především pro malé školy. Vypsané byly dvě kategorie, my jsme soutěžili se základní školou, kde máme třináct dětí. První dva a půl měsíce jsme byli v čele, ale ostatní školy taktizovaly a účtenky poslaly až na poslední chvíli. Trochu jsme klesli, ale skončili jsme třetí,“ přiblížila Vinopalová. Jednoznačně nejúspěšnější v celé soutěži se v samém závěru nečekaně stala ZŠ Srbsko, která získala téměř šestkrát víc bodů (42 492) než Synkov – Slemeno.

Podle získaných informací se hry „Péčí o svůj domov pomáhejte dětem“ mělo zúčastnit 2491 mateřských (58% z celkem 4328 v celé České republice) a 1752 základních a středních (31% z 5686) škol. „Poděkování patří také naší bývalé kuchařce Aleně Hejhalové, která koupila čistící prostředky do zásoby a v obci je méně pohyblivým lidem nabízela a prodávala přímo doma,“ nezapomněla podotknout ředitelka úspěšné školy z Rychnovska.

Pro šek na půl milionu korun vyrazili zástupci školy do Prahy tento týden. Co s tolika získanými penězi škola Synkov – Slemeno udělá? „Do konce příštího týdne máme mít připravený seznam toho, co za ně koupíme. Polovina částky, tedy hlavní investice, půjde na výměnu oken. Tu bychom včetně všech úředností chtěli stihnout do Vánoc. Za druhou půlku peněz pořídíme novou tabuli, do školky lehátka, lůžkoviny, židličky, hračky, dále koberce, ručníky, LCD televizor na stěnu nebo nábytek,“ vyjmenovala závěrem bez většího váhání ředitelka ZŠ a MŠ Synkov – Slemeno Dagmar Vinopalová.