Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Historický jez se dočká potřebné opravy

Rychnov nad Kněžnou - Loňské povodňové vlny částečně narušily historický jez v lokalitě nad Mařenkou, a proto se jeho správce, Povodí Labe, rozhodlo pro rekonstrukci.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Historický jez se dočká potřebné opravyFoto: Deník/Kamila Císařová

Přestože se provizorně opravilo zabezpečení stability jezu, je potřeba ho důsledně inovovat.

„Nyní se pracuje na projektové dokumentaci na celkovou rekonstrukci spodní stavby jezu. Nezbytným předpokladem úspěšného projednání je vydání výjimky z dotčení zvlášť chráněných a kriticky ohrožených druhů zvířat. V současné době se zahájilo u krajského úřadu správní řízení,“ vysvětlil mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Podle Jiřího Hošny z tiskového oddělení kraje je zatím vše v počáteční fázi. „Povolení výjimky je nutné, protože se na tomto místě vyskytují chráněné druhy živočichů, například klínatka rohatá, bolen dravý nebo střevle potoční,“ uvedl Jiří Hošna.

Odborníci z odboru životního prostředí musí posoudit, jak by oprava zasahovala do života těchto živočichů a do prostředí, ve kterém žijí.

Rekonstrukci si státní podnik Povodí Labe zaplatí z vlastních zdrojů. Předpokládané náklady by se měly pohybovat do pěti milionů korun. Jejich konečná výše však vzejde až z výběrového řízení na zhotovitele stavby. To by se mělo konat ještě letos, stejně tak by měla být dokončena i projektová dokumentace. S opravou by se mělo začít v příštím roce.

„Spodní stavba jezu bude rozebrána, provede se nové založení z betonových prahů pod dnem koryta. Na tyto betonové prahy se nakotví nové dřevěné obložení přelivné hrany a skluzové plochy. Oprava je koncipovaná tak, aby výsledný pohled na konstrukci jezu byl shodný jako historické provedení. Navíc se v podjezí pod stálou hladinou vytvoří rybí úkryty proti predátorům. Původní zůstanou boční opěrné zdi,“ vysvětlil záměry podniku Václav Jirásek.

Oprava se provozu jezu nijak nedotkne. Voda bude po dobu rekonstrukce převáděna zčásti stávajícím pravobřežním náhonem a zčásti nově vytvořeným levobřežním obtokem. Lidem bude po dobu opravy zakázán vstup na lávku.

Rychnov se v rekonstrukci nijak neangažuje. „Máme v okolí pouze sousední pozemky, město si tak chrání své zájmy, které s opravou souvisí, ale investičně do toho vůbec nepůjde. Na našem oddělení budeme rekonstrukci povolovat jako změnu stavby, ale ještě není nic definitivního,“ uvedla Dita Kunertová z odboru výstavby a životního prostředí.

Autor: Kamila Císařová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Muzeum je stále bez ředitele

Jičín - Opočno
14

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kostelec ztratil body u nováčka

Rychnovsko - Krajský přebor ve fotbale: Rychnov se vrátil z Jičína s prázdnou.

Začínají kurzy pletení z pedigu

Týniště nad Orlicí - V Domě dětí a mládeže v Týništi nad Orlicí zahajují v úterý od 17.30 hodin pravidelné workshopy pletení z pedigu - večery s přírodními proutky, se kterými se naučí čarovat všichni, kteří mají chuť.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení