K výtvarnému umění měla Helena Bednářová sklony už v dětství, avšak olejomalba u ní zvítězila až před deseti lety. Nějakou dobu trvalo, než našla svůj osobitý styl a jistě k tomu přispěly i soukromé konzultace u akademického malíře Vladimíra Kocmana.

Od roku 2007 je členkou unie výtvarných umělců v Hradci Králové a účastní se pravidelně jejích společných výstav, mj. už několik let i na přehlídce tvorby umělců regionu na Náchodském výtvarném podzimu. Její díla jsme mohli vidět i na samostatných výstavách – připomeňme Hradec Králové, Broumov, Svitavy, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice a Dobruška.

„Působením obrazů malovaných převážně v jasnějších barvách může citlivý divák nechat v sobě rozeznít struny harmonie a klidu a jistě nalézt i prostor k meditaci. Tajemné krajiny neznámého vesmíru čekají jen na své objevení a nalézání skrytého poselství. Pozorovatele do vlídných světů vtahuje i jejich rozplývání se do naznačeného nekonečna. Fotograf a básník Pavel Rejtar o jejích obrazech před několika lety napsal, že pohlédneme-li do jejích obrazů, nelze nezdůraznit poezii, obrovský prostor pro fantazii a nespočet příležitostí nalézt místo pro terapii lidské duše, ať již jakkoliv naladěné,“ dodala místostarostka Dobrušky Blanka Čiháčková.

Charakterizovat obrazy Heleny Bednářové lze různě - oceány naplněné klidem, snové krajiny stvořené jen lehkým tahem štětce, hřejivá slunce. Ona však není vystudovanou malířkou, je hlavně filozofkou, která své vize transformuje do duchovních sfér, a to zejména do východní filozofické kultury.
Prameny ke své tvorbě čerpá z Drtikola, Tomáše, Krejčího a dalších. Svoji koncentraci dokáže přenášet do obrazů, v nichž nacházíme klid, harmonii a poselství. Pohlédnete-li na obrazy a popustíte-li uzdu fantazii, můžete se vznášet imaginární krajinou, prostory jiných civilizací nebo zákoutím nebeského ráje.

Vyjádřeno jinak – z jejích meditativních a imaginativních obrazů vyzařuje harmonie a klid, malířka vede zrak i duši diváka přes precizní a jemné provedení olejomaleb do světů blízkých jejímu nitru. I díky tomu si vytvořila vlastní osobitý styl malby. Naplnění vizí v jejích obrazech nám otevírá nejen brány jejího nitra, ale to už je spíš tajemství tvorby…

Výstava je přístupná do 31. října v pondělí a středu od 7.30 do 17 hodin, v úterý a čtvrtek do 15 a v pátek do 13 hodin.

(ab)