Stejně jako opočenský starosta Štěpán Jelínek a primář oddělení Milič Světlík se dočkali jen příslibu hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France, že kraj bude více komunikovat se samosprávou.

Bouřlivé reakce a podpisovou akci vyvolal návrh vedení náchodské nemocnice, pod kterou Opočno spadá, aby k 30. červnu letošního roku ukončilo svou činnost chirurgické oddělení opočenské a broumovské nemocnice. „Pod první petici za zachování zdravotnické péče ve stávajícím rozsahu se podepsalo 2248 lidí, pod druhou 7438 občanů,“ seznámil přítomné s podporou opočenský starosta.

Hejtman se snažil uklidnit veřejnost: „Jsme opravdu na začátku celého procesu podání a posouzení návrhů ředitele náchodské nemocnice Miroslava Vávry. S touto představou se seznámila dozorčí rada, která po něm požaduje podrobné rozpracování, ale konečné slovo bude mít stejně krajské zastupitelstvo,“ uvedl Lubomír Franc s tím, že v žádném případě nepůjde o jednostranné rozhodnutí, které by neprošlo zainteresovanými orgány. Bude trvat několik měsíců, než předstoupí kraj s konkrétním návrhem, který bude diskutovat s vedením města.

„Pane hejtmane, myslím si, že nemluvíte upřímně, protože kraj již třetího března vydal oficiální prohlášení, a to devatero důvodů pro změny. Ty jsem si dovolil dementovat jako devatero pohádek,“ reagoval primář Světlík.

Rozzlobení občané

Kraj dosud neschválil záměr vedení náchodské nemocnice o ukončení činnosti chirurgických oddělení opočenské a broumovské nemocnice. Tvrdil hejtman Lubomír Franc na pondělním mimořádném zasedání v opočenském hotelu Holub.

„Když o lidech, kteří v nemocnici dělají dvacet let poctivou práci někdo napíše, že pracují jako v kravíně nebo že hygienické podmínky jsou zde takové, že je hrůza tam jít, dovedete si, pane hejtmane, představit, co to nadělá. Nevím, zda byste se nechal sám operovat na takovém oddělení. Určitě ne, protože máte zřejmě zajištěno lepší,“ reagoval primář opočenské chirurgie Milič Světlík a zdůraznil, že primární problém je od samého začátku v komunikaci s krajem. „Mnozí úředníci na kraji si počínají naprosto arogantně,“ míní primář a uvedl dva příklady.

Když si dovolil zavolat na kraj a zeptat se na problematiku opočenské nemocnice, bylo mu odpovězeno: Pane primáři, nezdá se vám to trochu nestandardní způsob, že voláte mně, když máte svého ředitele? Obracejte se na něj. „V té době jsme měli ředitele odvolaného, takže jsem nevěděl, koho se mám ptát,“ poznamenal Světlík a pokračoval: „Později jsem si s již ustaveným ředitelem náchodské nemocnice Miroslavem Vávrou třikrát domluvil schůzku. Pan inženýr se ani jednou nedostavil,“ konstatoval primář, který je přesvědčen, že kdyby komunikace fungovala, nemuselo dojít ke shromáždění rozzlobených občanů.

Opakované tvrzení

Hejtman několikrát zdůraznil, že je teprve začátek celého procesu. „V první fázi musí vedení náchodské nemocnice přijít s návrhem. Tento návrh bude připomínkován dozorčí radou, představenstvem holdingu, tam musí padnout odborné a ekonomické argumenty. Pak budou tyto návrhy dopracovány po stránce organizační v jednáních na jednotlivých pracovištích, s pojišťovnami. Pak bude návrh projednán ve zdravotním výboru, v radě kraje a pak teprve můžeme s tímto návrhem přijít za samosprávou města.“

Občané se však obávají, že pak už bude na veškeré jiné varianty pozdě. Souhlasí s nimi i Lenka Trkalová, členka Zdravotního výboru Královéhradeckého kraje, která říká, že právě petice a medializace vyvolaly jednání na kraji.

Ztrátové tabulky

„Kdybyste mlčeli, byl by scénář jednoduchý. Nám ve výboru by byl návrh předložen s tabulkami, jak je to ztrátové, s tabulkami o tom, jak je třeba věc řešit, a my bychom museli přijmout nějaké rozhodnutí. V omezeném čase a na základě nedostatečných dokladů. Nenechte se zmást. Budete-li mlčet až do jednání zastupitelstva kraje – pak už je pozdě,“ tvrdí Lenka Trkalová a dodává, že dnes nikdo neví, jak to s opočenskou chirurgií dopadne, ale pro zodpovědné rozhodování potřebuje Zdravotní výbor a zastupitelé kraje maximum informací, z toho důvodu vítá aktivitu města Opočna a spádových obcí.“

Varianta Opočno

„Dění kolem nemocnice jsem sledovala na webových stránkách Opočna i Královéhradeckého kraje, na pondělním jednání jsem chtěla jako občanka Opočna slyšet argumenty obou stran. Nedočkala jsem se, protože pan hejtman po svém proslovu všem v sále sdělil, že má další jednání a musí odjet. Mohu vám říci, že výrazy jako nehoráznost a neslušnost, které se kolem mě ozvaly, patřily k těm mírnějším,“ popisuje jedna z účastni zasedání Dana Marková.

Pokračuje, že Opočeňáky pálí hodně otázek – proč se uvažuje pouze o návrhu Náchoda a varianta Opočna byla smetena ze stolu? „Proč se v loňském roce nenašly prostředky na realizaci plánovaných úprav v opočenské nemocnici, které nebyly nijak nákladné? Určitě nesrovnatelně levnější než plánovaná rekonstrukce chirurgie v Náchodě! Primář opočenské chirurgie Milič Světlík podal přesvědčivé argumenty pro svůj návrh, s kterým přišlo Opočno už loni. Souhlasil s ním i bývalý primář z chirurgické kliniky v Hradci Králové Emil Jaroš, který tvrdí, že je zbytečné a drahé dělat ve špičkových pracovištích zákroky typu operace kýly či žlučníku, lidé na ně čekají až rok, v Opočně je dělají do tří týdnů. Nejen mě, ale asi všechny přítomné by zajímaly odpovědi pana hejtmana na tyto připomínky, proto mě mrzí, že si na diskusi v Opočně neudělal čas,“ neskrývá své rozladění Marková a dodává, že přítomen nebyl ani ředitel náchodské nemocnice Miroslav Vávra, který je prý nemocný.

Výpověd lékaři

Také opočenský starosta Štěpán Jelínek si myslí, že ve chvíli, kdy orgány kraje bude procházet konkrétní návrh řešení, je již pozdě, aby samospráva mohla cokoliv ovlivnit. „Neviděli jsme žádné analýzy a my chceme znát jasnou koncepci, co se bude dít dál s oddělením a zaměstnanci. To se týká i zamýšlené následné péče. Sice s tím nesouhlasíme, ale byl by zde prostor k jednání. Doposud to byla jen tisková zpráva bez komunikace,“ zhodnotil jednání Štěpán Jelínek a zároveň se podivil nad rozdáváním výpovědí, kterou hned v úterý dostal externí lékař z opočenské chirurgie. „Nevím, co si mám o tom myslet. Vypadalo to, že budeme ještě jednat, ale těmito kroky se jen potvrdila naše domněnka, že již o nás bylo dávno rozhodnuto, navíc bez nás,“ konstatoval.
VŠE K TÉMATU OPOČENSKÉ NEMOCNICE NALEZNETE V SOUVISEJÍCÍCH ČLÁNCÍCH ZDE