Radní Toman uvedl, že jej zatím podporují straníci na Orlickoústecku. "Pokud podporu dostanu, jsem na funkci připraven, jak teď i samozřejmě po příštích volbách," řekl Toman.

Podobně odpověděla i krajská radní Jana Smetanová. "O tento post mám zájem i v tomto volebním období," uvedla Smetanová. Jméno hejtmana však musí ODS projednat, což je podle ní otázka několika týdnů. Kdo získá nyní největší podporu, bude patrně i lídrem do krajských voleb v příštím roce, dodala radní. Primátor Pardubic a předseda pardubického klubu ODS Jaroslav Deml uvedl, že jméno nového hejtmana bude známé patrně ještě později.

"V tuto chvíli bychom chtěli dva měsíce zachovat důstojné mlčení. Potom teprve začneme jednat," uvedl.

V souvislosti s pozicí hejtmana padlo v minulosti i jméno Jiřího Stříteského, senátora a bývalého primátora Pardubic. Ten však řekl, že rozhodně o funkci hejtmana usilovat nebude. "Minulý týden jsem byl zvolen předsedou klubu senátorů a z toho titulu jsem členem grémia ODS. Už je neslučitelné, abych byl ještě hejtmanem," uvedl Stříteský.

Krajská ODS také musí obsadit uvolněnou pozici radního a zastupitele. Radním by se mohl stát člen pardubické ODS Miroslav Mareš. Na kandidátce zastupitelů je jako prvním náhradníkem Jaromír Vacek ze Studeného na Orlickoústecku, uvedl Toman. "Můj osobní názor - byli jsme dva radní za Pardubice, mělo by to tak být i nyní," řekla Smetanová.

ODS a Koalice pro Pardubický kraj musí sepsat novou koaliční smlouvu. První náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL), který nemocného Rabas ve vedení kraje zastupoval, nechtěl případné kandidáty komentovat.

"Kraj v tuto chvíli funguje. Pro nejbližší období to není věc, která by měla být diskutována," řekl Línek.