Mezi Liblí a Častolovicemi smetlo nákladní auto chodce, který se pohyboval po silnici a zaplatil za to životem. S těžkým zraněním skončila jednaosmdesátiletá žena v nemocnici poté, co ji v Ještěticích porazilo auto. Nejen tyto případy z minulých let potvrzují, jak nebezpečné jsou silnice pro chodce na Rychnovsku, zvláště pak v obcích, kde chybí chodníky a přechody. Některé přitom leží na frekventovaných tazích, kudy denně proudí tisíce aut směřujících do automobilky v Kvasinách.

Situace je o to nebezpečnější, když za volant usedají řidiči posilnění alkoholem či drogami a na silnicích se z nich stávají neřízené střely. Ruskou ruletu připomíná například přebíhání silnice mezi kolonami aut v Ještěticích. Jenže chodcům, kteří se chtějí dostat k autobusové zastávce na druhé straně, zkrátka nic jiného nezbývá.

„V těchto místech se s obchvatem nepočítá, proto se pouštíme do projektu vybudování dlouhého chodníku podél silnice a vjezdových bran na začátku a na konci Ještětic, které mají zklidnit a zpomalit dopravu uvnitř obce. Vyřešeno by mělo být i místo pro přecházení silnice mezi zastávkami,“ uvedl starosta Solnice Jan Hostinský.

Řidiči by do budoucna měli počítat také s častějším měřením rychlosti. Na výstavbu chodníků by mělo dojít v příštím roce, na vjezdové brány hned po vydání stavebního povolení. Bezpečnější cesta se plánuje rovněž pro cyklisty.

„Vjezdová brána na konci vesnice směrem na Dobrušku by měla být integrována s ukončením cyklostezky, kterou připravujeme z Ještětic přes Bílý Újezd až do Podbřezí. Solnice na tomto projektu spolupracuje se starosty obou obcí,“ dodal Jan Hostinský.

Chodníky chybí i v Hrošce nebo v obci Synkov- Slemeno, která leží na frekventované trase z Častolovic do Rychnova nad Kněžnou.

Řešení v nedohlednu

Silnice tam je úzká, z jedné strany sousedí místy s hlubokými příkopy. A tak chodci pohybující se po krajnici musí dávat velký pozor.

„Pokoušíme se situaci vyřešit už několik desítek let a vzhledem k tomu, že majitelé nejsou ochotni přepustit ani metr pozemku, těžko chodníky vybudujeme. Je to zásadní problém. Vybudovali jsme jen osmdesát metrů přístupové komunikace u školky a opět jsme tam narazili na stejnou potíž. Využili jsme proto pouze pozemku ve vlastnictví státu,“ vysvětlil starosta Synkova-Slemena Vítězslav Kapčuk.