Od nástupu nového ministra dopravy Víta Bárty proto drží přísného bobříka mlčení.

„Moc rád bych vám informace dal, ale nemůžu. Dohodli jsme se s farmářkou na stritkním mlčení, nebudeme pouštět žádné dílčí zprávy. Řeknu jen to, že jednání intenzivně probíhají a snažíme se dohodu dokončit co nejdřív,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Nechtěl ani naznačit, jestli se vyjednávání vede v intencích poslední dohody z května letošního roku.

Ještě tajemnější je protistrana. „Nemám k tomu co říct,“ uvedl advokát Havránkové Pavel Černohous.

Ministr Bárta si dal dohodu s farmářkou za svůj osobní úkol ve funkci a vyjednávání vede. Kauza 17 let trvajícího sporu Havránkové se státem o směnu jejích parcel potřebných pro dostavbu tří kilometrů dálnice do Hradce je nejznámější v republice.

Dohoda byla přitom hotová už před květnovými volbami. Jenže Havránková v den podpisu podle slov jejího právníka „onemocněla“. Podle dalších informací Deníku se kvůli tlaku státních vyjednavačů psychicky sesypala. A zlé jazyky zase tvrdí, že onemocnění bylo jen fintou, nebť se farmářka na poslední chvíli rozhodla počkat a vyjednat ještě lepší podmínky s novou vládou.

Podle těchto květnových smluv měla Havránková vyměnit své tři hektary za jiné tři hektary státu. Ten měl navíc doplatit statkářce zhruba dvacetimilionový rozdíl v tržní ceně parcel a dát jí do pronájmu dalších 130 hektarů pozemků; nyní má v trase dálnice Havránková v pronájmu jen 60 hektarů.

Dostavba D11 do Hradce však vloni ztratila na své důležitosti poté, co z ní byla zprovozněna čtyřproudá spojka do Opatovic nad Labem na půli cesty mezi Hradcem a Pardubicemi. Velká část tranzitu z Prahy od té doby využívá tuto novou trasu.


Proč Havránkovou nevyvlastní?

Přesto zůstává otázkou, proč stát Havránkovou jednoduše nevyvlastní. Naposledy tak učinil v případě opatovického odpůrce stavby čtyřpruhu mezi Hradcem Králové a Pardubicemi Jana Tikala. V září verdikt potvrdil vrchní soud. Definitivní tečkou za sporem o rozšíření „Hradubické“ bylo úmrtí Tikala minulý týden v pátek. Tikal, bývalý starosta Opatovic, tvrdil, že čtyřpruh není potřeba, a aby stavbě zabránil, koupil si v jeho trase malý pozemek.

Čtyřpruh Hradubické z Opatovic do Pardubic bude hotov příští rok v září, druhým směrem z Opatovic do Hradce v červenci roku 2012.