Poslední šanci mají studenti vysokých škol k zaslání přihlášky do soutěže, při které se budou pokoušet co nejvíce zvelebit pěší zónu v Havlíčkově ulici.

„Školy jsme obeslali už v září, neboť na poslední schůzi hospodářské komise, jíž jsme měli na konci srpna, jsme dali dohromady podmínky. Rozeslali jsme přihlášky na vysoké školy architektury v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Už nám začaly chodit i odezvy," řekla místostarostka Rychnova Jana Drejslová s tím, že účastnit se můžou pouze studenti vysokých škol.

Uzávěrka přihlášek  je 31. října. „Zatím nám jich přišlo pět, v některých jsou studenti i ve dvojicích. Dokonce nám i volají a ptají se, jestli můžou být právě v týmech, či jestli se můžou zúčastnit i absolventi. My jsme ale řekli, že je to soutěž jenom pro studenty. Je to ještě v běhu. Uvidíme, ale už teď se na to moc těším," uvedla Jana Drejslová, podle které jsou ve velkém očekávání, co studenti vymyslí.

„Jsme rádi, že na to studenti reagují. Myslím si, že by z toho něco nezatěžujícího mohlo přijít, protože to nejsou lidi z Rychnova, ale studenti z celé republiky.

Uvidíme. Možná tam bude i někdo, kdo má vztah k Rychnovu nebo k jeho okolí. Očekávání tam ale z naší strany je," dodala místostarostka.

Podle toho, jak práce dopadnou, se město rozhodne, zda zvelebení Havlíčkovy ulice zrealizuje, či nikoliv.

„Nemohu vyloučit, že i u neodborníka či nevystudovaného studenta může vzniknout nějaký zajímavý nápad, který když dostanou do rukou odborníci, může přinést velkou hodnotu," vyjádřil svůj názor městský architekt Stanislav Žalud, podle něhož se dá najít v minulosti několik příkladů toho, že i neprofesionál může přijít s dobrou myšlenkou.