Od dubna zasahují na královéhradeckém letišti, kde sledují přílety a odlety i těžkých letounů a jsou připraveni v případě potřeby okamžitě zasáhnout.

Odhalení znaku
V sobotu byli místní záchranáři a desítky návštěvníků svědky slavnostního odhalení znaku letištních hasičů, který je připevněný na borohrádecké zmodernizované hasičské zbrojnici. Borohádečtí hasiči se tedy mohou pyšnit i „titulem“ Záchranná a požární služba letiště Hradec Králové.
„Své kvality a dobrou připravenost tým předvedl už několikrát. Díky této záchranné složce stoupá prestiž letiště, které dnes může přijímat i těžké letouny,“ uvedl hlavní organizátor sobotní akce Martin Bednář. Velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Borohrádek Luděk Šrámek k tomu dodal: „Od dubna jsme mohli předvést své schopnosti. Dohlíželi jsme mimo jiné například na přistávání letounu japonské společnosti, který váží více než pětapadesát tun. Zajišťovali jsme dozor nad bezpečným průběhem mezinárodního leteckého dne a na řadě dalších akcí. Nyní zajišťujeme bezpečný přílet každého letounu.“

V praxi to znamená, že letištní hasiči už osmačtyřicet hodin před příletem letounu dostanou informaci o jeho přistání. „Do čtyřiadvaceti hodin se seznámí s typem letadla a jeho technikou a dvě hodiny před samotným přistáním jsou na místě,“ vysvětlil Bednář.

Z emigrace do OSN
Sobotní akce se mimo dalších významných hostů zúčastnil také Jiří Stanislav, který se dostavil v uniformě OSN. Od poloviny 90. let minulého století, kdy se vrátil z emigrace, pracoval ve funkci náčelníka záchranných služeb při OSN. „Jsem rád, že mohu být svědkem, jak vzrůstá profesionalita dobrovolných hasičů. Odmalička jsem hasičem a při mém pobytu v zahraničí jsem jím zůstal jak v Anglii, tak ve Spojených státech Amerických. To, do čeho se pustili borohrádečtí záchranáři, je ve světě běžnou praxí. Za sebe mohu říci, že mě těší, že opět prestiž dobrovolných hasičů stoupá. O svých kvalitách a potřebách přesvědčili národ hlavně při tragických povodních,“ uvedl Stanislav.

Herec, či hasič?
„Jsem z jiného odvětví, ale i já jako malý kluk chtěl být hasičem. Borohrádek znám, jezdím sem na kulturní akce a s hasiči jsem se setkal. Mohu to jen shrnout do jedné věty: Ať se děje, co se děje, hasiči jsou všude,“ komentoval sobotní slavnostní odhalení letištního znaku herec Pavel Trávníček.
Nadšení diváci viděli, jak letoun, jenž brázdil po slavnostním ceremoniálu oblohu, vypustil dvě tuny vody na stanovený cíl. Tím byl úmyslně založený požár. O dohašení se postarala zdejší zásahová jednotka letištních hasičů.