Poprvé v letošním roce se soutěž Dobrovolní hasiči roku vztahovala na celou republiku. Hned dva zástupci Rychnovska se probojovali mezi špičku.

Soutěžní oblast „Východní Čechy" zahrnovala hned tři kraje – Královéhradecký, Pardubický a Liberecký. V pětici finalistů mezi výjezdovými jednotkami nechyběla ta z Kostelce nad Orlicí. Mezi nejlepší Sbory dobrovolných hasičů se probojovalo Bystré.

Zástupci obou subjektů se shodují v tom, že účast v soutěži zkusili náhodou, protože nevěděli, co od ní čekat. Stačilo jen vyplnit zaslanou emailovou přihlášku. Nejdůležitější ale bylo rozhodnutí, s čím se do soutěže přihlásit.

„Do přihlášky jsme uvedli náš zásah v Lípě nad Orlicí, kde nákladní automobil zdemoloval rodinný dům, ve kterém zůstali uvěznění lidé," řekl Bedřich Jasník, velitel výjezdové jednotky kosteleckých hasičů. Sám se zásahu účastnil coby profesionální hasič rychnovského sboru.

To Sbor dobrovolných hasičů z Bystrého, který nakonec soutěžil v kategorii věnované spolkové činnosti dobrovolných hasičů, měl rozhodování obtížnější.

„Rozhodnutí nepadlo hned. Zprvu jsme si totiž říkali, že u nás nemáme žádnou akci, která by mohla zabodovat v republikové konkurenci. Volba nakonec padla na činnost mladých hasičů v rámci květinového dne, který organizuje Liga proti rakovině. Něčeho podobného se všude neúčastní," vysvětlil konečnou volbu Michal Dusílek, který má ve sboru na starosti právě práci s mládeží.

Volba se nakonec ukázala jako správná. Odbornou porotu zřejmě zaujal zápal mladých hasičů, kteří ve třech dvojicích obešli celou obec i blízké okolí a podařilo se jim vybrat 4 300 korun. Vedle této všeobecně prospěšné činnosti se zdejší sbor samozřejmě věnuje hlavně požárnímu sportu a organizaci kulturního života v horské obci.

„Vnímám to jako velký úspěch pro celou obec i její okolí. Činnosti ve sboru se totiž věnuje velké množství občanů našich i několika okolních obcí," uvedl Václav Drašnar, starosta obce Bystré, která činnost hasičů každoročně dotuje částkou 40 tisíc korun.

To činnost výjezdové jednotky je záležitostí mnohem nákladnější, zvlášť pokud je vedena v kategorii JPO II. To už jde v podstatě o poloprofesionální hasiče.

Za to, že jsou připraveni do deseti minut vyjet k zásahu i mimo své město, jim náleží odměna.

„Pokud nedojde k žádné události, plyne nám v čase pohotovosti šest korun za hodinu. Při zásahu je odměna samozřejmě větší a je odstupňovaná podle pracovního zařazení," vysvětlil velitel kostelecké jednotky.

Její provoz vyjde městskou kasu na statisíce ročně. Hasiči připouštějí, že prostředků na obnovu techniky není nikdy dost, ale musí se poprat s tím, co je k dispozici. Vedle toho jsou prý největším problémem časové možnosti členů jednotky. Zvládnout se to ale musí.

„Je vidět, že jednotka funguje a má dobré vedení i zázemí. Její práce je pro občany velkým přínosem," zhodnotil Jiří Bartoš, starosta Kostelce nad Orlicí.

Úspěchům hasičů z Rychnovska nemusí být zdaleka konec. „Soutěž se osvědčila, protože v každé kategorii se přihlásilo na 200 soutěžících," uvedl Jiří Bezděk, mluvčí plynárenské společnosti, která soutěž pořádala.

Co obnáší práce dobrovolného hasiče

„Zásahy výjezdové jednotky obnášejí velké fyzické i psychické vypětí. Zprvu totiž vůbec nevíte, do jaké situace jedete. Člověk je pak mile nebo nemile překvapen. Dlouhotrvající zásahy jsou navíc vyčerpávající. Ne vždy je ale možnost, aby byl zasahující hasič nahrazen kolegou."   Bedřich Jasník, velitel JPO Kostelec nad Orlicí – město

„Činnost ve sboru pro mne znamená okolo 100 až 140 hodin práce ročně, protože u nás máme celkem čtyři soutěžní družstva. Muži nedávno skončili sedmí na Mistrovství republiky. Schůze máme minimálně jednou týdně, na jaře i častěji. Hodně času zabere i organizace různých akcí nebo shánění prostředků. „   Michal Dusílek, vedoucí mládeže SDH Bystré