Tuto sobotu vyvrcholí oslavy 140 let Sboru dobrovolných hasičů v Kostelci nad Orlicí. Připraven je bohatý program, kterému bude vyhrazeno celé Palackého náměstí. To tak bude pro automobilovou dopravu uzavřeno a zastávky hromadné dopravy budou přesunuty do ulice Příkopy. Příprava byla velice náročná a začala prakticky rok dopředu. Nejvíce se angažoval výbor SDH a komise historiků, tvořená hasiči s nejlepším povědomím o minulosti sboru. Těmi byla sestavena expozice, již návštěvníci zhlédnou během soboty na náměstí a následně celý měsíc v informačním centru.

Akce není určena jen Kostelečanům, ale má oslovit obyvatele celého okresu. Vedle čestných hostů zde místní uvítají také zástupce partnerských hasičských sborů z německého Triebes a slovenské obce Turá Lúka, s níž bude smluvní spolupráce teprve ujednána. Hlavním lákadlem má být předání nového hasičského vozu pro výjezdovou jednotku a vystoupení Vladimíra Hrona – Abeceda hvězd.

Na akci si našetřili

Finanční zabezpečení bylo přirozeně náročné, ale z větší části ho pokryl sbor ze své pokladny. „Akce byla dlouho plánována, a tak jsme finančními prostředky šetřili. Ty získáváme vlastními aktivitami, jako je pořádání plesu, zabíjačkových hodů a dalších společenských akcí nebo sběrem surovin,“ poodhalila pokladnice SDH Michaela Vodičková. Slavnost spolufinancovalo město, sponzoři a přímým darem hasičskému sboru také Královéhradecký kraj. Zahraničním partnerům bude účast s výjimkou dopravy hrazena a jejich ubytování je zajištěno v místní zemědělské škole.

Sboru přijde posila

Nákup nového vozu v hodnotě přesahující 5 milionů korun je bezpochyby největší investicí do výjezdové jednotky za poslední roky a také krokem k lepšímu zabezpečení majetku a zdraví občanů Kostelce i jeho okolí. O náklady se podělilo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru a Královéhradecký kraj, největší část pak doplatilo město Kostelec nad Orlicí, v jehož majetku vůz zůstane. Jedná se o vozidlo Tatra 815 Terno. „Podpora ze strany města se za poslední dobu prakticky nezměnila a tak je naše zásahová jednotka schopna plnit všechny úkoly, které z jejího poslání vyplývají,“ pochválil si spolupráci velitel kosteleckých hasičů Jan Vodička.

Kromě již zmíněného programu bude od sobotního rána k vidění také zásah historické techniky, vyproštění osob z havarovaného vozu, vystoupení mažoretek nebo folklorního souboru Kýčer ze Slovenska. Nebudou chybět ani soutěže pro děti a bohaté občerstvení. Akce se koná za každého počasí.

Michal Friček