Technickou zručnost, mrštnost, rychlý běh potřebují a trénují dobrovolní hasiči. Většina sborů se nyní potýká s odlivem členů. Mladá generace se do požárního sportu zrovna nehrne, dává přednost počítačům či jiným atraktivnějším koníčkům. Sbory dobrovolných hasičů (SDH) jsou často také jedinými organizacemi v obcích, které se starají o společenský život. Pro neplacenou práci a trénink se přece jen najdou výjimky, takže se sbory mohou předvést v požárním sportu. Jako v sobotu na okrskových závodech ve štafetě na 4 x 100 m a požárním útoků v Rychnově. Hasiči tím i slavili, SDH Dlouhá Ves 125 let a SDH Rychnov 140 let od vzniku.

V Dlouhé Vsi mají 62 členů i s dětmi. „Je s tím práce sehnat děti,“ potvrzuje starosta sboru Karel Horák, který je u hasičů od roku 1969 a vstupoval k nim s úmyslem pomáhat druhým. Tamní hasiči nefungují jako zásahová jednotka, ale pomáhají především při živelních pohromách.

Práce s mládeží je obzvlášť náročná právě pro vedoucí oddílů mládeže. V Dlouhé Vsi se do ní vrhl 32letý Daniel Horák, který rozjel požární činnost dětského oddílu v roce 2009. „Nejdříve jsme museli pořádně zapracovat s dospělými, abychom měli základnu, a pak se podařilo motivovat mladé,“ vysvětlil. Mladší děti byly podle něho nejdříve hodně nadšené, ale neviděly vzory ve starších, aby se dle nich mohly snažit o dobré výsledky v soutěžích. „Osahaly si sport a tím to skončilo,“ uvádí příklad složité práce s nejmladší generací. Situace se ale stále mění, nyní pracuje se dvěma družstvy a v každém vede deset dětí.

Přihlášených členů mají 22, ještě k nim dochází jedna členka SDH Roveň. Schůzky pořádají v sezoně i dvakrát týdně, pravidelně se na nich objevuje 15 až 18 dětí. Jsou převážně z vesnice, takže s fyzickou kondicí u nich není problém. „Jen jeden jedenáctiletý chlapec měl potíže s běháním, za půl roku se ale ohromně zlepšil, je vidět, že se vybičoval a něco mu to dalo,“ popisuje zkušenosti vedoucí oddílu mládeže Daniel Horák.

Proč sám odpoledne běhá s dětmi? „Vnímám nějakou morální odpovědnost a povinnost vůči lidem, kteří to dělali přede mnou. Když sbor funguje 125 let, přišlo by mi hloupé to vypustit. Je to koníček, ve kterém se realizuji, snažím se dosáhnout dobrých výsledků,“ vysvětluje. Když sám vyšel z mládeže, podmínky pro požární sport dospělých nebyly v Dlouhé Vsi ideální: „Čtyři pět let nám ve sboru trvalo, než jsme si vytvořili podmínky pro trénink. V letech, kdy jsem sám měl ještě nějakou šanci se zlepšit, jsem strávil čas tímhle budováním. Chci, aby lidé, kteří přijdou teď, ty podmínky měli,“ prozrazuje Daniel Horák další z důvodů, proč se trénování a požárnímu sportu věnuje.

Rychnovský SDH má 28 členů, z toho čtyři ženy, věkový průměr je kolem 38 let. „Na Rychnov je to málo,“ ví starosta SDH Rychnov nad Kněžnou Miroslav Hromádka. „Ale letos jsme nabrali pět nových členů a zdá se, že budou aktivní. Musí se trénovat, věnovat tomu spoustu času, je to dobrovolné, tak se chce málokomu,“ má obdobné zkušenosti jako kolegové z ostatních sborů. Sám začínal u dobrovolných hasičů v 17 letech v 70. letech minulého století, tehdy to byl pro mladé atraktivní sport. Ani SDH Rychnov nemá výjezdové družstvo k zásahům, techniku na soutěže si půjčují. „Přesto jsou u nás nadšenci, které to stále baví, proto stále fungujeme,“ rovněž se nevzdává nadšení pro požární sport.