VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičárna se bude stavět, jen se prodraží o 90 milionů

Rychnov nad Kněžnou - „I když jsou lidé, kteří si výstavbu nové hasičské zbrojnice nepřejí a spekulují o tom, já jsem přesvědčený, že se začne stavět letos, asi v březnu,“ reagoval včera na dotaz krajský radní Helmut Dohnálek (SNK – ED), který považuje realizaci projektu za téměř 200 milionů korun za stoprocentně jistou.

15.1.2009
SDÍLEJ:

Podpis smlouvy za stamiliony korunFoto: DENÍK/Miloslav Dostálek

„Navýšení rozpočtu vyžaduje nové usnesení vlády. Od ministra průmyslu a obchodu již máme dobrozdání, dnes odjíždím jednat na ministerstvo financí,“ uvedl včera Helmut Dohnálek.

Deset let starý odhad

Když bývalý královéhradecký hejtman Pavel Bradík (ODS) podepsal loni 18. září v hotelu Panorama smlouvu o provedení práce na výstavbu nové hasičárny nedaleko bývalých rychnovských kasáren, jeho první náměstek Helmut Dohnálek tehdy akci komentoval slovy: „V případě nové hasičské zbrojnice ještě nejsme úplně na konci celé přípravy, protože nás čeká registrace na ministerstvu průmyslu a obchodu, a to před mezirezortní komisí. Navíc ještě máme před sebou otázku zajištění financování, kde musíme splnit některé požadavky.“ Martin Bašek, obchodní ředitel dodavatelské firmy VCES, která zvítězila ve výběrovém řízení, po podepsání smlouvy o provedení práce upřesnil, že na výstavbu hasičárny mají patnáct měsíců od zahájení prací.

Zhruba po čtyřech měsících od zmíněné schůzky a spekulacích o samotné realizaci výstavby hasičárny v místní části zvané Na Spravedlnosti, Helmut Dohnálek Deníku problém vysvětlil. „Jde o celkovou částku, která se prodražila. Původní schválená dotace byla 97 milionů na areál a 10 milionů na výkup pozemků. Protože jsme však tehdy vycházeli z odhadu bývalého okresního úřadu, za deset let se cena stavebních prací jednou tolik prodražila. Proto se celková částka zvýšila o dalších 90 milionů , čímž jsme se dostali za přislíbenou částku,“ uvedl krajský radní zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, územního plánování, stavebního řádu a cestovního ruchu.

Porušování předpisů

Jak doplnil, potřebných téměř 200 milionů však musí projít novým usnesením vlády. „Ministr průmyslu a obchodu nám dal dobrozdání, a dnes s ním odjíždím ještě jednat na ministerstvo financí. Pak záleží, kdy se sejde vláda, aby vše projednala. V každém případě se nám podařilo usmlouvat celkovou cenu, která je nižší než skutečné zdražení stavebních prací. Nicméně ale již nejsme schopni realizovat třetí etapu, která obsahuje doplňkové stavby. To pak bude již v režii hasičů,“ míní Helmut Dohnálek s tím, že problém s dodavatelem by neměl nastat, protože ve smlouvě je zakotvena i roční lhůta k vyzvání zahájení stavby.

Ředitel rychnovských profesionálů HZS Královéhradeckého kraje Jiří Oberreiter tvrdí, že nejdůležitější je zahájení výstavby a zejména první etapa, která řeší zázemí pro techniku. „To je největší problém. Výjezd těžkých aut v centru města, v památkové zóně, je totiž v rozporu s bezpečnostními a hygienickými předpisy. A o to usilujeme již dvacet let,“ reagoval včera na dotaz Oberreiter.

Autor: Miloslav Dostálek

15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě odvolil lídr KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Lukavice - Obec Lukavice a farnost v Rychnově nad Kněžnou zvou na podzimní benefiční koncert pro kostel v Lukavici spojený se ,,štrůdlováním“. Koná se v neděli od 16 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Lukavici.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení