Odborného ošetření od certifikovaných arboristů, neboli „stromolezců“, Davida Balogy a Tomáše Stejskala se ve čtvrtek dočkala památná Hartmanova lípa v Bystrém.

Asi třicet metrů vysoký strom, který byl vysazen před více než čtyřmi sty lety, nebyl v dobré kondici, naposledy se ho ošetření týkalo před dlouhými pětadvaceti lety. „Dřív se jednalo o soukromou věc, měli jsme problémy s majitelem, který nám nechtěl podepsat, abychom strom dali nějak dohromady.
Od té doby se to nehnulo. Vloni už jedna větev padala, zemědělci ji trochu neodborně uřízli. Naštěstí zlepšení zajistilo lesní hospodářství Bartošových,“ vzpomíná starosta obce Václav Drašnar.

V Bystrém proto neváhali a zažádali u Nadace Partnerství o vydání poukazu na bezplatné ošetření v rámci projektu Zdravé stromy pro zítřek, na kterém se podílí rovněž občanské sdružení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu. A uspěli. Lípa se zařadila mezi devatenáct stromů v celé republice, které takový nárok získaly.

V Královéhradeckém kraji je Hartmanova lípa jediným stromem, kterému se dostalo péče od lidí s mezinárodním certifikátem European Tree Worker - Evropský arborista. Cílem celého snažení je upozornit obce i veřejnost na důležitost včasného a především odborného ošetření stromů. Do něj se mohla pustit i dvojice arboristů v Bystrém, bylo potřeba poradit si se suchými větvemi, odkrytou dutinou či pahýly. Čistilo se, dlabalo, umisťoval se umělý pás, aby strom ještě dlouho vydržel. Na omlazovací kúru se od zažádání o ni čekalo zhruba necelý rok. „Je to prakticky jediný větší strom v obci, navíc není u hlavní silnice, takže ho snad nikdo ještě nějakou dobu kvůli něčemu nepokácí,“ přeje si bysterský starosta Václav Drašnar.

(ill, zr)