"Představí se šest kapel různých stylů. Večer zahajuje G–point Funktion, po nich zahraje Groteska, Basta Fidel, Crionic, První pomoc a nakonec Risen Four,“ uvedl organizátor akce Petr Štěpán. Na diváky tedy čekal punk, punk–rock, ska, hardcore nebo crossover.

Na festival mířily všechny generace, bylo zde nabito. „Jsem tady už počtvrté nebo možná popáté a vždycky jsem si to užil. Škoda, že podobné akce nejsou třeba i v Rychnově. Dneska se těším hlavně na První pomoc, ale zvědavý jsem i na Basta Fidel nebo Grotesku,“ vysvětloval návštěvník festivalu Marek Wolf.

Organizátoři zvou na Hajcuk pokaždé jiné hudebníky. Většinou se jedná o začínající a ještě neoposlouchané kapely. „Ve Slatině jsme poprvé a na koncert se těšíme. Pro diváky jsme si připravili virtuálního trumpetistu, neskutečně skutečný kreace altsaxofonisty a taky nefalšovaný španělský dredy,“ smála se zpěvačka z Basta Fidel Marquet.

První Hajcuk bylo možné navštívit v roce 2004. Od té doby se festival koná třikrát až čtyřikrát ročně, loni se poprvé uskutečnil i v létě. Koncerty si nenechají ujít přibližně dvě stovky návštěvníků.

 

„Nejdřív jsme si chtěli jen tak uspořádat koncert nějaké kapely, a tak to vlastně celé vzniklo. Později jsme začali zvát spíš amatérské skupiny, které nemají tolik možností se představit divákům. A naopak – diváci nemají tolik příležitostí je vidět,“ popisoval Štěpán. Organizátoři si kapelu vytipují například na internetu a jedou si poslechnout její koncert. Když se jim zalíbí, diváci ji uslyší na příštím festivalu.

Lucie Kudláčková