Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tak ničivou katastrofu Haiti nezažilo

Hradec Králové – Zoufalství, nářek a snaha zachránit z trosek holýma rukama koho se dá panuje nyní v hlavním městě Haiti Port–au–Prince.

16.1.2010
SDÍLEJ:

Zemětřesení na Haiti si vyžádalo zatím neupřesněný počet obětí.Foto: ČTK/AP

Své pracovníky má na ostrově i Charita Česká republika, pod níž spadá Diecézní charita Hradec Králové. „Všichni by měli být v pořádku,“ objasnil Martin Zamazal, který je programovým manažerem pro pomoc Haiti.

V jaké době zasáhlo ničivé zemětřesení Haiti?
Haiti se už několik desetiletí nachází ve velmi špatné sociální i politické situaci. Tudíž si troufám tvrdit, že pokud by toto zemětřesení přišlo před rokem nebo za dva roky, vždycky by to bylo pro Haiti katastrofální.

Na ostrově máte své pracovníky v rámci dlouhodobé mise. Jste s nimi v kontaktu a máte podrobné informace o situaci?
Kontakt máme opravdu sporadický. Podařilo se nám být ve spojení s páterem Romanem Musilem, který je na severu země, a prozatím třikrát jsme se dokázali spojit s hlavním městem.

Jsou všichni z vaší mise v pořádku?
Zatím máme informace, že všichni, se kterými jsme byli v kontaktu, jsou v pořádku. Potvrzení jsme dostali e–mailem.

Je v tuto chvíli reálné začít hned s nějakou aktivní pomocí přímo na místě?
Mně se líbil prezident USA Barrack Obama. Jeho projev se nesl v duchu: Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi a Bůh vám žehnej. To opravdu sedí na tuto situaci. Hlavní město, které je postiženo v obrovském rozsahu, skutečně potřebuje pomoc. Nicméně realitou zůstává, že ta nedorazí a ani nemůže dorazit v takovém objemu, aby byli všichni zachráněni. Je tedy otázka, kdy učiněné kroky začnou být účinné a kdy se pomoc dostane ke všem postiženým.

S čím musejí nyní záchranáři na ostrově počítat?
Především s tím, že je to katastrofa velkého rozsahu. Což je vždy problém. V okamžiku, kdy máte infrastrukturu pokrytou troskami a pod nimi jsou v různých patrech uvězněni zranění nebo mrtví lidé, záchranáři se nedostanou ke všem. Podaří se jim zdolat první barikády, ale do středu zřícenin už nikoliv. Jejich práce je však velmi potřebná, ale také vyčerpávající a má své limity. Nepodaří se zachránit všechny.

Na místě jsou tisíce zraněných. Těla leží na ulici. Jaké nebezpečí to představuje?
Pokud si uvědomíme, že nyní je na Haiti 28 až 35 stupňů Celsia, začnou se brzy v těchto teplotách těla rozkládat. Je možné, že budou hrozit i epidemie nebo rozsáhlé nákazy nemocí. Proto jsou na místě specializované týmy lékařů, které by měly situaci sledovat a dělat maximum pro to, aby k tomu nedošlo.

Jak konkrétně může charita pomoci?
V tuto chvíli Charita Česká republika vyhlásila finanční sbírku. Z prostředků, které se podaří shromáždit, budeme schopni i ve spolupráci s našimi partnerskými organizacemi na místě zajistit pomoc lidem, kteří přežili. Bude určitě potřeba postavit jim nějaké přístřeší, dodat jídlo, vodu a poskytnout základní lékařské ošetření. Na tyto věci bude potřeba obrovské množství peněz. Když si vezmeme, že byly zasaženy odhadem tři miliony lidí, tak už jenom krmit, dejme tomu dva miliony z nich, nebude vůbec jednoduché.

Lze vůbec odhadnout, za jak dlouho se dokáže Haiti z této katastrofy vzpamatovat?
Jen velmi těžko. Katastrofa takového rozsahu na Haiti v posledních letech nikdy nebyla a nikdy nezasáhla hlavní město. Naposledy snad v 18. století. Velmi optimistické odhady by mohly hovořit o dvou třech měsících. Osobně si však myslím, že to bude trvat déle než rok. A v tuto chvíli mám na mysli zvládnutí samotné katastrofy.

Jak lze pomoci

Na pomoc nejchudší zemi západní polokoule už uvolnila Charita Česká republika půl milionu . „Celkem bude k dispozici jeden milion. Informace, jak pomoci, získají zájemci v naší pobočce. Pomoc koordinuje Arcidiecézní charita Olomouc ,“ uvedla Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové.

Číslo účtu sbírky: 35–1868350237/0100

Variabilní symbol: 99999

Možné je poslat sms ve tvaru DMS HAITI na číslo 87777.

Autor: Silvie Špryňarová

16.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Krajská hokejová liga: Stadion Nový Bydžov - HC Jičín.
12

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Z hornické bašty je skanzen

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Taková to byla pýcha. Čtyři staletí žacléřského hornictví dnes připomíná už jen industriální skanzen.

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení