Rychnovští a týnišťští strážníci vyjíždějí nyní často k neshodám v domácnostech. Na Kostelecku a Dobrušsku je klidněji.
Předevčírem na služebnu týnišťské městské policie volala dívka, že podnapilý otec vyhrožuje rodině. „Dotyčný se chtěl dostat domů. Když jej rodina nevpustila, krumpáčem rozbil dveře. Ráno v pět hodin odešel z domu a v osm hodin už takhle řádil. Stačila návštěva nádražní restaurace,“ komentoval případ Martin Kudláček, týnišťský strážník. Muž slíbil, že už bude v klidu.
Scénář je obdobný i v dalších případech. „U nás registrujeme mnoho takových neshod mezi partnery či v rodinách. Naše pravomoce jsou však omezené. Do bytu můžeme vstoupit jen na pozvání. Vykázat nikoho nemůžeme. Zasahovat také smíme jen v ohrožení života,“ sdělil k práci strážníků rychnovský velitel Miloš Friml.
Poznamenal, že sporů registrují celou řadu. „Většinou nás volají sousedé, že hádky jsou příliš hlučné. My pak dotyčné právě kvůli rušení nočního klidu můžeme napomenout. Když jde o vážnější případy, říkáme jim, jak je možné vše řešit. A to buď přivoláním státní policie, která násilníka vykáže z bytu, nebo občanskoprávním sporem,“ vysvětlil Miloš Friml.
Poslední vykázání se odehrálo v Kostelci n. O. v polovině loňského roku. „Nyní je u nás relativně klid. Vyjíždíme k hlučnějším hádkám, ale vážné konflikty v domácnostech neregistrujeme,“ řekl Petr Černohorský, velitel kostelecké městské policie.
VTýništi n. O. zaznamenali vletošním roce ještě jeden vážnější případ. Žena udala manžela na Městské policii Týniště nad Orlicí, že ji slovně napadá a že dceru uhodil. I tady se vše vyřešilo domluvou. Manželé vrozvodovém řízení žijí ve společné domácnosti, což samo o sobě je zdrojem mnoha konfliktů. Strážníci oba upozornili na možné řešení sporů, a to občanskoprávní cestou nebo vykázáním zbytu, což může provést státní policie.