Daniel Brych z Orlického Záhoří už patnáct let trénuje smečku severských psů. ,,Zpočátku jsem měl malamuty, ale postupně jsem přešel na méně známé grónské psy. Momentálně jich mám devět,“ uvedl Brych. Se smečkou trénuje čtyřikrát až pětkrát týdně, hlavně o víkendu.

Závodů psích spřežení se neúčastní. ,,Kdysi jsem na ně jezdil, ale přestal jsem. Nemám ty ambice. Navíc rád jezdím hlubokým sněhem, upravené závodní tratě mi moc neříkají. Chci si hlavně užít tu divokou přírodu,“ vysvětloval Brych. Jednou ročně jezdí se psy do zahraničí, například na Slovensko nebo do Polska. ,,Letos jsme bohužel museli cestu odložit kvůli nedostatku sněhu,“ stěžoval si musher.

S velkým množstvím psů problémy nemá. Bydlí s rodinou i smečkou v odlehlé hájovně. ,,Původně jsem měl jednoho psa, ale když jsem přičichl k musherství, musel jsme si jich pořídit víc. A když jsem chtěl, aby psi uvezli celou rodinu, nezbylo mi než si pořídit takovouhle spoustu psů,“ smál se Brych a dodal, že už si život bez grónských psů neumí ani představit.

Ani ve smečce žádné potíže nejsou. Psi si sami vytvoří vlastní hierarchii, kterou dodržují. ,,Kdyby tomu tak nebylo, nedalo by se s nimi pracovat. Takhle mám při práci klid,“ dodal musher.

Lucie Kudláčková