Na vnější stěny opravené železniční zastávky pořídila obec antisprejovou vrstvu. Bohužel, nyní si může v praxi vyzkoušet, jak z ní půjde nástřik spreje odstranit. Boční strana a kousek přední je opět posprejovaný. Do opravení a vymalování celé zastávky vložily vloni na podzim spoustu práce a energie zdejší děti. Sprejer tak kazí i jejich práci.

O rekonstrukci zastávky se zasadili manželé Albrechtovi spolu s kantorkou Radkou Přibylovou a jejími žáky z častolovické Základní školy. Na obnově a vymalování zastávky jich pracovalo kolem patnácti, pomáhali jim rodiče, prarodiče, dobrovolní hasiči, všichni zde strávili tři dny.

Oprava stála obec kolem 50 tisíc korun, přispěli na to rovněž lidé, kteří zaplatili dobrovolné vstupné na program pohádkových střed pro děti, který organizují právě manželé Albrechtovi.

Dospělí nad sprejerstvím kroutí hlavou. Nechápou, proč někdo ničí i práci i dětí. Ale úsilí ani peněz nelitují. Také děti si hned všimly, že jim někdo pokazil jejich dílo.

„Zkusíme to omýt a znovu natřít antisprejovou vrstvou. Domluvíme se s hasiči, jestli to půjde dát dolů,“ nevzdává se vedoucí místního hospodářství v Častolovicích Miloslav Sršeň.

Děti si vnitřek zastávky samy vymalovaly pohádkovými motivy. „Máme v šesté třídě výtvarně nadanou Nikolu Smrčkovou. Já jsem jen rozvrhla motivy a ona je dopracovala,“ přiblížila část práce žáků učitelka Radka Přibylová.

Počmárání bere jako realitu všedního dne. Není zklamaná a vydané energie a starostí nelituje. S něčím podobným počítala, nepohoršuje ji to. „Děti viděly, že přetváří něco ošklivého na pěkné. Že to někdo znovu posprejoval, to je jeho vizitka. Možná jsme měli obrázky namalovat i na venkovní stranu, pak by si to třeba sprejer nedovolil,“ přemítá. Situace může být poučná právě pro děti. „Myslím, že by nikdo z nich teď nic podobného neudělal,“ shrnula zkušenosti kantorka, které osobně samotné graffiti vůbec nevadí.

-------------------------------------

Škody za graffiti? Letos 76 tisíc korun


Rychnovsko - Dvaadvacet případů sprejerství se škodou 250 tisíc korun v loňském roce a pět případů se škodou 76 tisíc letos eviduje Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou.

Tisková mluvčí policie Vlasta Lepková upřesnila, že čtyři loňské případy kriminalisté objasnili. Sprejeři poškodili např. objekty v Dobrušce, Rychnově n. Kněžnou, školku v Rašovicích, vagony v Doudlebách n. O., rodinný dům v Týništi n. Orlicí.

Sprejerství samo o sobě není trestným činem, ale spadá pod paragraf poškozování cizí věci, od toho se odvíjí i trestní sazba, pokud je autor graffiti přistižen. Dopátrat pachatele se však podaří zřídka.

Před lety chtělo město Kostelec nad Orlicí vyhlásit odměnu pro ty, kteří sprejery přistihnou při činu a oznámí je. Nápad se však občanům nelíbil, považovali to za udávání. V praxi se proto nikdy nevyzkoušel.