Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odzvoní ghettům díky vládní agentuře?

VÝCHODNÍ ČECHY - S každodenním vyloučením komunit sociálně nepřizpůsobivých Romů z obecního života se potýkají větší města i malé obce v celých východních Čechách.

7.11.2007
SDÍLEJ:

Romské obyvatelstvo v Hradci Králové.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

S velkou slávou byla v pondělí představena vládní agentura, která by měla řešit otázku tzv. sociálně vyloučených romských občanů. Začátkem ledna by měla agentura začít zpracovávat deset vybraných pilotních projektů. Pět z nich ve městech v Čechách a dalších pět na Moravě.
Lidé pracující přímo v terénu ovšem velké nadšení neprojevují. Desítky podobných snah už světlo světa spatřily. Jejich výsledky jsou však často rozporuplné, pokud vůbec došlo k jejich realizaci.

Studie Evropského sociálního fondu (ESF) z minulého roku vytipovala na území Pardubického a Královéhradeckého kraje celkem devatenáct měst a obcí se sociálně vyloučenými romskými komunitami.

Uvidíme, jaké budou výsledky

Jedním z nich je i Vysoké Mýto, přesto se místní radnice do připravovaného projektu zatím nezapojila. „Nebyli jsme osloveni,“ uvedla Marie Lněničková z městského úřadu.

„Zatím je pro nás cennější projekt Pardubického kraje, který nevznikal u stolu a spolupracovaly na něm neziskovky společně s obcemi. Navíc se týká sociálních služeb jako celku. Nejde pouze o jednu specifickou část,“ doplnila Lněničková.

Dalším městem, jež se dlouhodobě s romskou problematikou potýká, je Jaroměř. Do projektu se zdejší radnice přihlásila a ráda by byla jedním z měst zahrnutých do pilotní části programu.

„Opravdu bych byl opatrný s označením sociálně vyloučený. Problémy v Jaroměři máme, ale žádnou lokalitu bych jako sociálně vyloučenou jednoznačně pojmenovat nemohl,“ řekl Deníku Oldřich Jiráček z Útvaru obrany a krize města Jaroměř.

Jaroměřským se dlouhodobě daří vylepšovat situaci Romů, například finančním příspěvkem na vytváření nových pracovních míst především v oblasti úklidu a jednoduchých oprav silnic a cest.

Agentura ještě nezačala pracovat a už se ozývají i hlasy proti. „Problémy žádná agentura nevyřeší. Je to politická záležitost, která má daleko k realitě. Myslím, že celá tato aktivita je zcela zbytečná a mine se zcela účinkem. Jediným výsledkem by mohlo být, že lidé zase budou nadávat, že se strkají peníze Cikánům,“ uvedl romský předák Gustav Tancoš z Rychnova.

Problémy s integrací Romů v Královéhradeckém kraji? Hlavně v Broumově, Hradci Králové, Jaroměři a Náchodě

Hradec Králové
Dlouhodobě si lidé stěžují na soužití s romskou komunitou hlavně v Pražské a Okružní ulici. Jedná se především o hluk a nepořádek v okolí domů.

Náchod
Náchod má 23 tisíc obyvatel, z toho přibližně 2000 Romů. Svá ghetta mají například v ulicích Šafránice nebo na „Kašparáku“. V roce 2003 zřídilo město pro Romy Komunitní centrum v Kladské ulici. Romská sdružení, kterých je v současné době v Náchodě šest, využívají toto centrum pro své projekty.
Děti zde mohou trávit volný čas, navštěvovat různé kroužky apod.
V červnu tohoto roku například proběhla před náchodskou radnicí demonstrace asi čtyřiceti Romů. Důvodem byla jejich nespokojenost se dvěma terénními pracovníky, které zaměstnává město a kteří mají zprostředkovat komunikaci mezi Romy a úřady. Radnice žádné pochybení nepotvrdila.

Jaroměř
Problematickou částí Jaroměře je Josefov. Velkou nezaměstnanost a problémy romské menšiny se město snaží řešit tím, že finančně přispívá na vytváření nových pracovních míst, například na úklid v okolí Josefova, na jednoduché opravy mnohde rozbitých polních cest a další.

Analýza se často míjí s realitou, vzkazují obce

Studie Evropského sociálního fondu označila v Královéhradeckém kraji v roce 2006 celkem čtrnáct lokalit, ve kterých žijí sociálně vyloučení občané, převážně romského etnika. Jako problematické označuje analýza nejen velká společenství několika domů v městských centrech, ale také osamělé domy na periferiích. Místní ovšem se studií často nesouhlasí a brání se tím, že nelze mluvit o sociálním vyloučení. Kritiku sklidil nákladný materiál hlavně proto, že byl často dělán od stolu bez podrobné znalosti regionálních problémů.

7.11.2007
SDÍLEJ:
Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.  Zato Ludvík Vaněk, jehož obžaloba označila za komplice při jedné z loupeží, byl zproštěn obžaloby.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Archeologický průzkum. Ilustrační foto.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Rychnov nad Kněžnou - V rámci jazz, rock, blues, folk podvečerů s…. vystoupí ve středu 18. října ve společenském centru v kině v Rychnově nad Kněžnou Michael Mayo Quartet, jehož členy jsou Michael Mayo - zpěv, Jiří Slavíček - bicí, Marek Novotný - piano a Ondřej Šrajnochr - kontrabas.

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Hradec Králové /KOMENTÁŘ/ - Byl to jasný šlágr kola dvou předních celků tabulky. Dosavadní lídr z Náchoda hostil velezkušený tým Vysoké nad Labem, který zatím v sezoně nepoznal hořkost porážky.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení