V současnosti probíhá ve všech okresních archivech v republice generální inventura. Tomu rychnovskému přišel pokyn více než vhod, protože v jarních měsících jej čeká stěhování do nových prostor.

A náhoda to není malá, protože inventura všech sbírek se provádí jednou za deset let. „Generální inventura začala prvního července a musí být hotova do konce příštího roku. My bychom ji ovšem rádi dokončili ještě před stěhování do nové budovy, které nás čeká v jarních měsících," řekla Lucie Morávková, ředitelka Okresního archivu v Rychnově nad Kněžnou.

Podle ní přišel pokyn shora velmi vhod, protože inventuru mohou v rychnovském archivu spojit s přípravnými pracemi před brzkým stěhováním. Dosud je totiž sídlem této instituce Kolowratský zámek, ale již několik měsíců se intenzivně pracuje na adaptaci bývalé hasičské stanice pro potřeby archivářů.

Práce prý zatím postupují podle plánu a v současnosti se pracuje na vnějším zateplení, na což navážou práce na fasádě. Uvnitř se natahují rozvody a vzniká nové schodiště. Přesný termín ale nemůže dopředu nikdo odhadnout.

„Vše je odvislé od počasí. Archiválie nelze stěhovat za velké vzdušné vlhkosti. Na teplotě tolik nezáleží, ale musí být stabilní a spíše slunečné počasí," vysvětlila ředitelka archivu s tím, že podle jejího odhadu by stěhování mohlo připadnout na duben nebo květen.

Také stěhování samotné si vyžádá velké množství času, nicméně archiváři předpokládají, že vzhledem k sousedství obou budov jej zvládnou vlastními silami.
V ideálním případě by to mohlo zabrat jeden měsíc. Vedle počasí ale bude rozhodující také to, jak rychle se podaří zadaptovat prostory v bývalé hasičárně, které budou vybaveny novými regály. Celkem se bude stěhovat okolo dvou a půl kilometru archiválií.

Nového nájemníka zatím nemají

Kastelánka Kolowratského zámku je v současnosti mimo republiku, ale podle slov pracovnice tamní prodejny je příští osud uvolněných prostorů otevřený.

„Zatím je jasné pouze to, že ředitelka Okresního archivu podala výpověď, což majitel zámku akceptoval. O dalším využití se bude teprve rozhodovat," řekla Olga Řeháková s tím, že archiv v současnosti zabírá větší část přízemí zámku. Od jara příštího roku se tak zájemcům nejspíše naskytnou reprezentativní prostory k pronájmu.

Nevyhovoval již moderním nárokům

Hlavním důvodem stěhování archivu jsou neustále vzrůstající nároky na uskladnění historických dokumentů. V kompletně přestavěné budově pak bude možné zajistit písemnostem potřebné mikroklima. Náklady na tuto akci se pohybují okolo osmi milionů korun.

Bývalá stanice rychnovských hasičů, která se nachází pod budovou soudu, se vyprázdnila v loňském roce, kdy hasičský záchranný sbor převzal do užívání zcela nový objekt na okraji města ve směru na Dobrušku, který plně vyhovuje jejich specifickým potřebám. Moderní sídlo je osmou největší hasičskou stanicí v republice a aspiroval na stavbu roku Královéhradeckého kraje.

ČTĚTE TAKÉ ANKETU K TÉMATU: ZDE.