VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fréza úklid ulehčí, někdy však jen zaclání v garáži

Rychnovsko – Předpověď počasí se zdá tentokráte jasná. Bude sněžit. A mělo by napadnout několik nových centimetrů bílé peřiny. Radost z toho mají milovníci zimních sportů, netěší to však ty, kteří musí sníh odklízet.

6.1.2015
SDÍLEJ:

OPATRNOST. Ta je při práci se sněhovou frézou nutná. Dodržování základních pravidel pomůže předejít úrazům i škodám. Foto: Deník

V posledních letech se zvýšil zájem o nákup sněhových fréz, které práci s odklízením ulehčí. Kdy se vyplatí nákup takové frézy a nebude pak jen zbytečně „strašit" v garáži?

„Frézu jsme si pořídili před několika lety a jsme s ní spokojeni. Je však pravda, že pro naše potřeby by stačil stroj menší," prozradila Petra Jablonská z Doudleb nad Orlicí. V momentě, kdy napadne jen několik centimetrů sněhu, frézu se jim prý nevyplatí vůbec startovat. „Vlastníme ji asi pět let a intenzivně jsme ji používali zhruba dvakrát – při sněhové kalamitě. V tu chvíli se hodila," poznamenává s tím, že ačkoli bylo odklízení sněhu jednodušší než při použití klasických způsobů, způsobila jim fréza jednu nepříjemnost. „Jen co jsme začali odklízet sníh, odlétl směrem do silnice kámen, který rozbil okénko projíždějícímu autu," dodává. Fréza má podle ní své nepopiratelné výhody, ale musí se s ní zacházet opatrně. Navíc jsou období, kdy se z garáže nepodívá. Například jako minulou zimu.

Aby fréza stoprocentně plnila svoji funkci, je nezbytné se při jejím výběru řídit několika základními pravidly, jen tak se osvobodíte od nekonečného odhazování a uklízení bílé pokrývky.

„V první řadě fréza musí svými vlastnostmi odpovídat pozemku, který bude udržovat. Vedle klimatických podmínek je nejdůležitější velikost a profil této plochy, podstatná je také frekvence odklízení sněhu," radí odborníci z firmy, která se na prodej fréz specializuje.
Pokud máte velký pozemek, musíte čistit větší úsek komunikace či parkoviště, případně máte nemovitost na horách, potřebujete stroj s odpovídajícím výkonem.

Na odklízení sněhu z velkých ploch se hodí výkonnější dvojstupňové frézy. Tuto frézu zvolte rovněž v případě, že potřebujete odhazovat sníh na větší vzdálenosti. U dvojstupňové frézy nabírací šnek nejprve nahrne sníh do stroje a vzápětí jej vyhodí ven pomocí rychloběžného kola s lopatkami. Oproti jednostupňovým frézám tento systém umožňuje odhoz sněhu do velkých vzdáleností – při něm záleží vždy na okolních podmínkách, standard je cca pět až deset metrů.

Díky dvoustupňovému převodu jsou tyto frézy nejúčinnější i na těžký a udusaný sníh.
Jednostupňová fréza se dobře uplatní ve městech, je ideální na čištění chodníků kolem domu, příjezdu do garáže a podobně. Dobře zde také funguje pryžová hrana na šneku frézy, která se lépe přizpůsobí povrchu a nepoškozuje jej.
Po práci nezůstane jemný namrzající film. Vzhledem ke své konstrukci jsou jednostupňové frézy lehčí a lépe se ovládají. Protože je tento typ fréz technologicky jednodušší, z hlediska nákladů vychází levněji.

Kolečka, nebo pásy?

Pokud se lidé pro nákup frézy rozhodnou, musí si také vybrat, zda chtějí tu s pásy, či s koly. S pásy se lépe pracuje na nerovném a hrbolatém povrchu, snazší je také jízda do svahu. „Pokud ale těchto vlastností pásů nevyužijete, vyberte si frézu s koly, jsou obratnější na malém prostoru, kde se i lépe ovládají. Vždy si zvolte kola s kvalitním a hlubokým vzorkem – nebudou podkluzovat a zaručí dobrou stabilitu i trakci. Výkonnější frézy mají většinou možnost vyřadit pojezd jednoho kola, fréza pak lépe zatáčí a snadněji se ovládá," poznamenávají odborníci.

Dobrá fréza musí být kvalitní, výkonná a ergonomická. Kvalita je důležitá, protože fréza se používá při nízkých teplotách nebo v extrémních podmínkách.
Dostatečný výkon motoru umožní rychle odklidit i velké množství sněhu při kalamitě. Nezapomeňte, že se ve sněhu může často ukrývat překážka – například kus železa či kámen – proto je nezbytné mít frézu s robustní konstrukcí.
Propracovaná ergonomie je zase zárukou pohodlné práce. Fréza by měla být lehce ovladatelná, ideální je vyzkoušet si ovládání stroje přímo u prodejce. „Při práci v zimě budete mít rukavice, všechny ovládací prvky proto musí být dobře přístupné a měly by být umístěny přímo v dosahu řidiče," vzkazují odborníci.
Vzhledem k mrazům je vhodné mít elektrický startér, u dražších modelů bývají k dispozici i vyhřívané rukojeti. Aby s frézou bylo možné pracovat i v zimním šeru nebo v noci, měla by mít reflektor.

Čím odklízet sněhovou nadílku

Hrablo a koště
Základem spokojené zimy, kterou neruší nárůst stresu s každou další sněhovou vločkou, je správná volba způsobu odklízení sněhu. Pokud se jedná o odklizení několika metrů čtverečních před vchodem a zametení navátého sněhu, pak určitě tradiční hrablo a koště postačí. Jakmile však plocha odklízeného sněhu překročí 10 m2, stojí již za to pořídit si frézu.

Sněžná fréza – na plochu do 100 m2
Sněžné frézy se liší podle výkonu motoru, šíře a výše záběru, typu šneku, který nabírá sníh, vzdálenosti odhozu sněhu a především podle množství a kvality sněhu, se kterým si poradí. Zejména na základě těchto kritérií vybíráme frézu, která bude našim potřebám nejlépe vyhovovat. Jistotu silného motoru a tedy spolehlivého výkonu máte se sněhovou frézou s benzínovým motorem.

Benzínové frézy můžeme najít ve dvou variantách – jednostupňové a dvoustupňové. Jednostupňové benzínové frézy se hodí na odklízení čerstvě napadaného sněhu například z chodníků. Pro ušlapaný sníh však vhodné nejsou, protože ho jejich gumový šnek nedokáže odkrojit. Výhodou je však jejich malá hmotnost a snadná ovladatelnost.

Zahradní traktůrek s radllicí – pro plochu nad 100 m2
Pokud se v zimě musíte postarat o odklízení sněhu na velkých plochách, odborníci doporučují pořídit odklízecí radlici k zahradnímu traktůrku, kterou k němu připojíme pomocí montážního rámu. Radlici je možné pořídit od sedmi tisíc korun. Jednotlivé druhy radlic se liší nejen konstrukcí, ale také šíří záběru či polohováním. Radlice je schopna odklidit sníh ze všech zpevněných povrchů, ale snadno si poradí s každým sypkým materiálem, takže ji můžete využít i v jiná roční období.

Vyplatí se postupovat podle návodu, jinak hrozí způsobení úrazu či škody na majetku

Ačkoli se může zdát, že má odklízení sněhu pomocí frézy jen samé výhody, není tomu tak. Oproti klasickému úklidu je třeba postupovat podle návodu a hlavně dodržovat bezpečnostní pravidla.
„Pro bezpečný provoz sněhové frézy se stačí držet stručného manuálu stroje a zdravého rozumu," míní Radovan Bureš ze společnosti, která frézy vyrábí.

„Divili byste se, kolik zákazníků si návod před prvním použitím vůbec nepřečte," říká ze zkušenosti Radovan Bureš a vypočítává nejčastější prohřešky vůči bezpečnému provozu.
„Nejčastější bezpečnostní riziko vzniká při čištění frézy od zbytků sněhu," tvrdí Radovan Bureš. Než se do čištění frézy pustíte, bezpodmínečně vypněte motor a ujistěte se, že pohyblivé části jsou zcela v klidu. Nikdy vnitřek frézy nečistěte rukou, ale použijte například smetáček. Aktuální modely fréz jsou vybaveny bezpečnostní funkcí detekující přítomnost obsluhy.
„Při odhazování sněhu může fréza neočekávaně vymrštit kousky ledu či drobné kamínky. Z bezpečnostních důvodů tedy směřujte výhozový komín pryč od čehokoli, co by se mohlo poškodit, a to s dostatečnou rezervou," doporučuje Radovan Bureš. Sněhovou frézu také nikdy nepoužívejte za snížené viditelnosti nebo při nedostatku světla, protože pak by posouzení bezpečného výhozu mohl být problém.

„Dejte také pozor, aby se vám příliš volný oděv nezamotal do běžícího stroje," upozorňuje Radovan Bureš. Pevná obuv s protiskluzovou podrážkou by měla být samozřejmostí a výrazně pomůže k bezpečnému a efektivnímu provozu frézy.
„Palivo nikdy nelijte do horkého či běžícího motoru. Důležité pravidlo zní: motor vždy vypněte a nechte vychladnout alespoň dvě minuty," varuje Radovan Bureš. Pokud se budete držet těchto několika základních pravidel, výrazně snížíte riziko úrazu či škody na majetku. ⋌(zem)

Autor: Barbora Zemanová

6.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šťastní vítězové. Hráči Gist teamu dokázali ve finále vymazat tříbrankové manko a následně ovládli penalty.

Triumfoval Gist team, Atlético Chuligan třetí

Ilustrační foto

V sobotu se koná ples kosteleckého hokeje

Čůčobraní určí nejlepší a nejnechutnější nerévová vína

Královéhradecko, Žďár nad Metují - Již 30. kapitolu jedinečné knihy nazvané „Čůčobraní“, začnou v sobotu odpoledne psát v pohostinství ve Žďáru nad Metují. Tradičního setkání výrobců ovocných vín se mohou zúčastnit všichni ti, kdo do 16 hodin přihlásí svá čůča. „Od každého vzorku musí být dvě typizované jednolitrové láhve,“ připomíná Libor Martínek.

Dobrušští muži vévodí pořadí Královéhradecké ligy

Rychnovsko - Florbalové soutěže pokračovaly po vánoční přestávce dalšími zápasy.

Hejtman pozval turisty na východ Čech z prvorepublikové kavárny

Královéhradecko - Od čtvrtka až do neděle brněnské výstaviště hostí Mezinárodní veletrh turistických možností v regionech Regiontour a Královéhradecký kraj na něm nechybí.

Votroci hrají o finále zimní ligy

Hradec Králové - Je to tři roky, co fotbalisté Hradce ovládli zimní Tipsport ligu. Letos mají nakročeno do čtyřčlenné finálové skupiny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>