Papírové nebo látkové plenky? Odpověď na tuto otázku si musí položit každá maminka. Záleží na tom, jestli preferuje pohodlnost, ekologičnost a v neposlední řadě i cenu.
Názory na to, jaká plínka je pro dítě lepší, se různí. Podle praktické lékařky pro děti Mileny Hejnové ze Solnice jsou látkové pleny lepší a příznivější k dětské pokožce.
„Ve své ordinaci se často setkávám s rodiči, kteří se snaží ušetřit na jednorázových plenkách a kupují ty méně kvalitní, které můžou být napuštěny kdoví čím. Miminka pak mají opruzeniny nebo i záněty kůže. Stejně tak, i v případě, že se je rodiče rozhodnou maximálně využít a nechávají je dítěti co nejdéle," vysvětlila Milena Hejnová, podle níž jsou látkové pleny hygieničtější, ekologičtější, ale zároveň je s nimi větší práce.
K ní do ordinace chodí jenom děti s papírovými plenkami. Prý k nim chodila jenom jedna maminka, která své ratolesti dávala plínky. „Byla to zdravotní sestřička. Jinak už látkové plenky moc nevídám," řekla Milena Hejnová.
Větší komfort
Dětská doktorka Iva Matějusová z Kostelce nad Orlicí naopak spíše doporučuje papírové plínky, které dítěti poskytují mnohem větší komfort, protože jeho kůže nemá kontakt s vlhkou plenou. Zapařeniny tak vznikají minimálně.
„Moje děti musely odrůst na bavlněných plínkách, neboť je to mnoho let nazpátek. Dnes už všechny maminky používají ty papírové. V posledních letech ke mně chodila jedna jediná mamina, která pleny prala. Nemusela totiž řešit platbu za vodu, protože doma měli jiné zdroje. Ta byla přesvědčená, že jsou lepší látkové. Já si to však z hlediska pohodlnosti ani ceny nemyslím," přiznala Iva Matějusová, podle níž jsou náklady na údržbu látkových plínek, tedy voda, energie, praní, vyvářka, žehlení a práce maminky, vyšší než u těch papírových.
Kromě látkových a papírových existují ještě prací plínky, které jsou něco mezi nimi. Ty se dají několikrát prát a vkládají se do speciálních kalhotek. „U mě to zatím žádná maminka nepoužívá, ale vím, že na trhu se tato možnost objevila," dodala Iva Matějusová.
Látkové kalhotky
Když šestadvacetiletá Jana Svobodová přemýšlela o plenkách pro svou dceru Terezku, byla rozhodnutá používat látkové pleny. Začala pátrat na internetu a objevila variantu látkových kalhotek, které jsou velmi praktické a mají vnitřní vložku, která je látková, a proto ji lze bez problémů prát.
„Zpočátku mě odrazovaly vyšší pořizovací náklady, které byly v řádech tisíců korun, ale když si to člověk spočítá v porovnání s papírovými plenkami, tak se mu to rychle vrátí. Přesto jsem úplně jednorázové pleny nezavrhla. Po čase jsem je začala kupovat na cestování, jelikož je to praktičtější," uvedla Jana Svobodová.
Orientační ceny plenek
Bavlněné pleny 70 x 70 cm (10 kusů) od 218 Kč
Bambusové pleny 70 x 70 (3 kusy) od 220 Kč
Flanelová plena (1 kus) od 50 Kč
Papírové pleny (68 kusů) od 195 Kč
Plenkové kalhotky (1 kus) od 250 Kč