Seriál F. L. Věk, který patří do zlatého fondu české televizní tvorby, přinesl popularitu nejen jeho tvůrcům a hercům obsazeným do titulních rolí, ale také městu, kde se hlavní hrdina narodil, tedy Dobrušce.

Toho si tam jsou dobře vědomi a osobností, bez nichž by třináct dílů seriálu nikdy nevzniklo, si velice váží. Jasným důkazem se stalo čestné občanství, udělené v roce 2012 in memoriam herci Radoslavu Brzobohatému, nezapomenutelnému představiteli Františka, na které – tak trochu zákonitě – nyní navázalo čestné občanství udělené režiséru Františku Filipovi.

Slavnostní akt proběhl 4. října v reprezentačních prostorách renesanční radnice. Ještě předtím však pan režisér navštívil Věkův rodný domek, u jehož otevření pro veřejnost v roce 1972 byl osobně přítomen.

„Seriál F.L.Věk přinesl našemu městu nejen popularitu, ale odrazil se i v samotném jeho životě. Na základě celonárodního ohlasu byla v rodném Hekově domku otevřena stálá muzejní expozice, která se dodnes těší velkému zájmu návštěvníků," řekl na úvod slavnosti starosta Dobrušky Petr Lžíčař a pokračoval „Charakteristika Dobrušky jako města F. L. Věka se stala běžným a neoddělitelným atributem. Je proto zcela logické, že se zastupitelstvo města rozhodlo na svém zasedání dne 7. září tohoto roku udělit Františku Filipovi za jeho zásluhy o popularizaci Dobrušky čestné občanství."

Dále zdůraznil, že obyvatelé Dobrušky vždy vítali Františka Filipa jako nejvzácnějšího hosta. „Dnes tedy přestává být hostem, stává se dobrušským občanem. Občanem, který zde sice nežije, ale který vykonal pro město a jeho popularitu jako málokdo jiný. Vítejte, náš milý a vzácný sousede," zdůraznil na úplný závěr Petr Lžíčař a předal vynikajícímu režisérovi, který za svůj tvůrčí život natočil více než šest set filmů a televizních programů, patřících v této oblasti k tomu nejlepšímu, co u nás vzniklo, symbolický klíč od bran města, v němž se obrozenecký spisovatel a vlastenec František Vladislav Hek narodil.

„Moc vám děkuji a jsem moc vděčný," prohlásil dnes šestaosmdesátiletý František Filip, stále plný vitality a humoru. Během besedy pak nový „Dobrušťák" hýřil vtipnými odpověďmi, jež vyvolávaly salvy smíchu. K seriálu samotnému poznamenal: „Překvapilo mě, jak F.L.Věk mezi lidmi zabral. Vzpomínám si, že i na titulní straně Dikobrazu vyšel obrázek „Praha F.L.Věka", kde na Staroměstském náměstí za každým oknem svítily obrazovky, díval se i zloděj schovaný pod postelí a nevěrný manžel se svým sokem. Kupodivu tenkrát seriál opravdu zarezonoval. Za to jsem vděčný Dobrušce a F. L. Věkovi a Aloisi Jiráskovi a samozřejmě také Ottovi Zelenkovi, který sepsal scénář."

Připomeňme, že obyvatelé Dobrušky přivítali do svých řad člověka, který je vedle seriálu F. L. Věk podepsán coby režisér i pod známými seriály Sňatky z rozumu, Chalupáři, Byl jednou jeden dům, Tři chlapi v chalupě nebo Cirkus Humberto, stejně jako pod televizními filmy Radúz a Mahulena, Tažní ptáci, Nezralé maliny, Ikarův pád a stovkami dalších.

Dana Ehlová