Některé přihlášené obce mají sotva pár set obyvatel, ale bohatstvím společenského života či péčí o životní prostředí se nemají za co stydět.

Nejzářnějším příkladem jsou Nepolisy na Královéhradecku, jež se staly letošním vítězem krajského kola soutěže v Královéhradeckém kraji, a Střemošice na Chrudimsku, jež vyhrály pardubické krajské kolo. Obě obdržely jako odměnu milion korun.

„Do soutěže jsme ani nešli s myšlenkou na vítězství, chtěli jsme zabojovat o Modrou nebo Bílou stuhu. Jsme příjemně překvapeni,“ řekl starosta Nepolis Jiří Šustr.

Obec s necelou tisícovkou obyvatel se může pochlubit novou čistírnou odpadních vod a splaškovou kanalizací, byly tu rekonstruovány místní komunikace, obecní úřad, vodovod a tělocvična místní základní školy. V plánu mají například vybudovat cyklostezku a postavit sběrný dvůr. Nepolisy zaujaly rovněž bohatým společenským a kulturním životem. V obci se udržují venkovské tradice, aktivně tu působí spolky.

Nedaleko Luže na Chrudimsku najdete vítěze soutěže v Pardubickém kraji, malou vesnici Střemošice. Necelé dvě stovky obyvatel udržují obec upravenou a čistou. I zdejší místostarostku Hanu Pelcovou vítězství překvapilo. Sama Pelcová předloni vyhrála soutěž Primababča.

„Milion, který jsme vyhráli, bychom chtěli investovat do budovy obecního úřadu, která slouží jako kulturní zařízení,“ vysvětlil starosta Jan Prokop. Budova je využívaná ke kulturním akcím a svatbám a je střediskem veškerého dění v obci. „Je potřeba zrekonstruovat vnitřek, vyměnit okna a dveře či natřít fasádu.“

Místní si brousí zuby i na speciální Koláčovou cenu, protože se v jejich obci podle speciálního receptu pečou ty nejlepší v celém okolí.

V Královéhradeckém kraji se do soutěže Vesnice roku, vyhlašované ministerstvem pro místní rozvoj, přihlásilo 37 obcí, v Pardubickém 24. Cílem je povzbudit obyvatele k rozvoji svého domova a podpořit rozmanitost a pestrost tradic jednotlivých regionů.

Královéhradecký kraj

Zlatá stuha za vítězství v krajském kole : Nepolisy (Hradecko)
Modrá stuha za společenský život: Dolní Kalná (Trutnovsko)
Bílá stuha za činnost mládeže: Sovětice (Hradecko)
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí: Lovčice (Hradecko)
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu: Božanov (Náchodsko)

Vedlejší ocenění:
Cena hejtmana Královéhradeckého kraje: Miletín (za provázanost krajiny s historií), Velké Petrovice (za spolupráci spolků), Batňovice (za vedení knihovny), Libčany (za naučnou stezku), Dobrá Voda (za vedení kroniky)
Diplomy Královéhradeckého kraje: Vysoká nad Labem (za úctu k historii), Vrbice (za péči o sakrální památky), Žďár nad Metují (za originální zpracování historie), Dolní Přím (za vytváření podmínek pro využívání volného času)
Věcná cena hodnotitelské komise Vesnice roku: Studnice (za trvale udržitelný rozvoj venkova)
Cena Spolku pro obnovu venkova: Markvartice (za péči o vesnickou architekturu)
Cena naděje pro živý venkov: Pšánky

Loňským vítězem krajského kola se v Královéhradeckém kraji stala obec Žernov na Náchodsku.

Pardubický kraj

Zlatá stuha za vítězství v krajském kole: Střemošice (Chrudimsko)
Modrá stuha za společenský život: Biskupice (Svitavsko)
Bílá stuha za činnost mládeže: Kostěnice (Pardubicko)
Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí: Veselí (Pardubicko)
Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu: Stolany (Chrudimsko)

Vedlejší ocenění:
Jejich držitelé v Pardubickém kraji budou oceněni až při slavnostním vyhlášení letošního ročníku soutěže 25. srpna.

Loňským vítězem krajského kola se v Pardubickém kraji stala obec Jenišovice na Chrudimsku.

ZLATÁ STUHA:

NEPOLISY, VÍTĚZ V KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI. Titul Vesnice roku v Královéhradeckém kraji letos získaly Nepolisy, obec na Královéhradecku s 950 obyvateli. „Je to pro nás především ohromná radost a také překvapení,“ říká starosta Nepolis Jiří Šustr. „Účast v soutěži jsme několik let odkládali. Jsem totiž názoru, že by se obec měla prezentovat, až když má doopravdy co ukázat,“ dodal starosta. Obec zabodovala výstavbou rodinných domů, díky které natáhla mladé lidi, postavila mimo jiné čistírnu odpadních vod či kanalizaci.

STŘEMOŠICE, VÍTĚZ V PARDUBICKÉM KRAJI. Místostarostka Hana Pelcová představuje náves. Dvě stě obyvatel z této vesnice, ležící na hranici chrudimského a ústeckoorlického okresu, se může těšit na oslavy vítězství. Porota jejich vesnici prohlásila za nejlepší v celém Pardubickém kraji. Lidé zde jsou spokojení. Pečují o společné prostory a pořádají různé sportovní a kulturní akce. Třetina budov patří chalupářům. Obec žije i o prázdninách. „V srpnu rekonstruujeme pomník sv. Trojice nad vesnicí,“ sdělil starosta Jan Prokop.

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:

Modrá stuha: DOLNÍ KALNÁ
Společenský život v obci šel v uplynulých letech hodně dopředu. Ať už to je díky hasičům, škole, mladým fotbalistům nebo loutkovému divadlu Kalenka a dalším spolkům. Důležitou roli sehrálo i to, že se do obce v poslední době stěhují rodiny s dětmi.

Bílá stuha: SOVĚTICE
V práci s mládeží v rámci zdejšího sboru dobrovolných hasičů a zapojení celých rodin do práce s dětmi Sovětice na Hradecku uspěly už vloni, nyní svoje renomé jen potvrdily. V obci byl nedávno například otevřen nový sportovní areál.

Oranžová stuha: BOŽANOV
Ocenění si vesnice v příhraničí na Náchodsku zasloužila za spolupráci obce se soukromým rolníkem. Ten v zimě pomáhá s údržbou komunikací, dodává obci také obilí, které se používá na ekologické vytápění obecního domu, prodejny a dílny.

Zelená stuha: LOVČICE
Vesnice na Hradesku se příkladně stará o zeleň a čistotu v obci. Nechala si zpracovat dendrologický posudek, na jehož základě odstranila staré stromy a provádí novou výsadbu, ukázková je rovněž péče o úklid odpadu v okolí obce.

PARDUBICKÝ KRAJ:

Modrá stuha: BISKUPICE
Malebná vesnice na Malé Hané. Znají ji všichni milovníci pálenky, právě tady se koná vyhlášený festival slivovice Biskupické kaléšek. Místní se snaží o obnovení nářečí malohanáčtina. Letos tu padl český rekord, mladíci upletli nejdelší pomlázku v republice.

Bílá stuha: KOSTĚNICE
Akcí pro mladé mají ve vesnici na Pardubicku na hlavním železničním koridoru skutečně hodně. Mládež tu tančí známý salonní tanec Česká beseda, u jehož zrodu stál spisovatel Jan Neruda. Na podzim se tu uskuteční například rybářské závody mládeže.

Oranžová stuha: STOLANY
Obec s 365 obyvateli u Chrudimě stuhu získala za spolupráci obce a zemědělců. K neopomenutelným pohledům patří výběhy pro koně, vybudované soukromě hospodařícími rolníky. Dva rybníky uprostřed obce doplňují charakteristickou podobu Stolan.Zelená stuha: VESELÍ
Pro životní prostředí činí ve vsi u Přelouče opravdu dost. Dali tu do kupy náves s novou parkovou úpravou. Ve zdejším centru aktivního odpočinku se nachází umělý vodní koridor, kde je možné nalézt třeba i známou sochu vodníka Cypriána.