Je sobota odpoledne. Kostelem v Říčkách v Orlických horách rezonuje melodie a zpěv skladby Omnia vincit amor. Hned vedle kostela má své stanoviště rytířská školička a o kus dál okouzluje hlavně mužskou část obecenstva svým uměním břišní tanečnice. Předvádí tanec s modrým závojem, ale i se šavlí.

Pak už se z reproduktorů začíná linout hudba o něco tvrdšího ražení, na řadu přichází legendární silák Železný Zekon z Valašska. Na kousky trhá balíček karet i tlusté katalogy, předvádí otočky s mnohakilovou zátěží zavěšenou na ušním boltci, ohýbá železnou tyč zabodnutou do krku, lehá na hřeby, nechá na sobě štípat špalek. Chvílemi až tuhne krev, když polyká žiletky a nit, na které je pak navlečené vytahuje zpět. A diváci nadšeně aplaudují.

Poutní sobota v Neratově.
FOTO: Neratov ožil poutními slavnostmi. Hledá peníze na opravu střechy kostela

Zdeňa Knedla alias Železný Zekon je známým pokořitelem rekordů. „Rekordů včetně těch menších mám tak pětatřicet. Pamatuju na takové krásné, kdy jsem táhl v zubech Lopraisovu závodní tatru, měla jedenáct a půl tuny,“ uvádí Zekon.

„V roce 1994 jsem držel v Holešově na letišti dvě letadla, šlo o překonání australského rekordu. Byly to prototypy z Kunovic, sportovní letouny Zlín Trenér 726K, každé mělo motorový výkon 240 koní. Postavili je zadními částmi každé dvacet metrů ode mě, horolezeckými lany jsem je měl připoutané k pažím. Měl jsem sepnuté ruce, nastartovaly se motory a šlo o to, jestli letadla udržím. Táhla silou 330 kilo, odolával jsem z místa asi 20 sekund,“ vzpomíná Zekon s tím, že má také další rekord, kdy 1800 kilogramů těžké auto táhl padesát metrů za ušní boltce.

Jak tvrdí, svými vystoupeními chce lidi hlavně bavit. A jak před každým z nich relaxuje? „Dám si škopek piva nebo štamprlu slivovice,“ prozrazuje.

Folk inspirovaný dávnými časy

Do Říček dorazila i hudební skupina Melissa. Ke svému současnému repertoáru inspirovanému historií se dostala tak trochu oklikou. „Začínali jsme jako bigbeatová kapela. Můj původní záměr byl, že budeme hrát mix folku a metalu - dnes populární styl folkmetal,“ říká frontman Petr Kohoutek a jak přiznává, začátky byly kostrbaté.

Jitka Talášová z Drahotuší u Hranic se obává, že kvůli navrženému vedení trasy vysokorychlostní trati přijde o dům
Obavy z budoucnosti. Kvůli plánované rychlodráze může rodina přijít o svůj dům

„V roce 2015 se mi podařilo kapelu poskládat dohromady tak, aby mohla živě vystupovat. Pokoušeli jsme se dělat akustický i bigbeatový repertoár, ale po několika změnách v sestavě to nakonec vykrystalizovalo v to, že hrajeme akustický program a z folkmetalu nám zbyl ten folk. Je to akustická muzika inspirovaná historií, a to i textově. Všechno je naše vlastní tvorba, snažíme se vydávat nové desky, nechceme dělat žádné revivaly,“ vysvětluje s tím, že ze všeho nejvíc ho baví muziku tvořit a pak hrát pro lidi, u kterých vidí, že je vnímají.

Ve čtyřčlenné skupině má zastoupení akustická kytara, housle, perkuse a zpěv. A jen pro zajímavost - odjela také několik českých koncertů s Blazem Bayleym, bývalým zpěvákem Iron Maiden, kde Melissa vystoupila jako předkapela.

Program lákal i na rytířské klání, ohnivou show či středověký ples. Diváci dorazili z různých koutů, mezi nimi i Marie z Trutnova. „Přijeli jsme na návštěvu za místním panem farářem, který nás pozval. Při té příležitosti jsme tady, protože pak odjíždíme na dovolenou. Líbí se nám tady moc,“ říká.

Most v Tylově ulici přes Kněžnou v Rychnově se od pondělí uzavře.
Řidiče čekají další komplikace. Uzavírka se dotkne centra Rychnova

„My jsme z Chocně, byli jsme sem pozvaní na chatu s tím, že se tady má uskutečnit tato akce. Je super,“ pochvaluje si Renata Benešová.

Jezdí po hradech v dobovém oblečení

Středověké odpoledne v Říčkách má na svědomí parta nadšenců holdujících starým časům.

„Loni jsme vyzkoušeli nultý ročník, abychom všechno na ten letošní - první oficiální vypilovali. Ke středověku máme blízko, mě do toho vtáhl můj bratr. Máme Spolek přátel středověku. Jezdíme po hradech v dobovém oblečení a bavíme tím lidi, peníze za to nebereme,“ říká Ema Rjabaková alias Mamá Lapka I., výběrčí daní.

Věnuje se tomu už dva roky a nabíjí ji to. „Je to krásný zážitek, když přijdeme na hrad v dobovém obleku, lidé na nás koukají, ptají se, jestli se s námi mohou vyfotografovat a kolik to stojí. My jim vysvětlujeme, že to děláme jen pro radost. I s manželem je nás teď osm,“ dodává.

Tým služby Online v Klídku z Hradce Králové
Sociální pracovníci na internetu: Snažíme se zachytit volání teenagerů o pomoc

Někteří shání kostýmy na internetu, jiní si je sami šijí. František Kunz obléká zbroj křižáckých rytířů jako baron z Ibelinu. „Líbilo se mi to od dětství, ale takto blbnout jsem začal až ve 40 letech,“ popisuje.

„Když jste po týdnu v práci unavení a přijdete na zámek, hrad, kde na vás dýchne atmosféra, je to strašně krásné a je to úplně o něčem jiném. Jsme do toho blázni,“ dodává Rjabaková.