"Po elektrifikaci se nám povedlo dokončit opravu jihovýchodní štítové zdi včetně výměny oken. Povedlo se to díky hodinám věnovaným shánění financí, brigádám, vyplňováním žádosti o dotace a granty, nespočtu jednání, domlouvaní a tak dále. Finální účet za tyto akce ještě nemáme, nicméně chtěli bychom poděkovat všem drobným dárcům, kteří přispívají na veřejnou sbírku a samozřejmě velkým dárcům, bez kterých by to nešlo," upozorňuje Vlastimil Šimek ze Společnosti ochránců památek ve východních Čechách.

Spolek má nyní radost nejen z vykonané práce, ale z toho, že uspěl v grantovém řízení Nadace Občanského fóra. Ta podporuje opravu místních památek formou grantů pro místní občanské iniciativy. "Tentokrát bude příspěvek směřován na opravu krovu a střechy mlýna. Zda se povede sehnat finance na celou střechu, nebo část, se teprve uvidí," podotýká Vlastimil Šimek.

Hrnčířův mlýn je nejstarší stavbou Českého Meziříčí. V jeho rozsáhlých vnitřních prostorách se dochovala téměř kompletní mlýnská technologie z poloviny 19. století až po 20. století i zajímavé kousky z dobového vybavení bytu. Vlastimil Šimek odhaduje, že nejdůležitější rekonstrukční práce na mlýnu by mohly být dokončené do tří let. V budoucnu v něm má najít zázemí muzeum mlynářství a přidružených řemesel a expozice věnovaná historii Českého Meziříčí s důrazem na osobnost Karla Otčenáška.