Koncem letošního roku vyprší smlouva o zajištění parkovacího systému v Rychnově nad Kněžnou s pražskou firmou City Parking Group. Smlouva byla podepsána v roce 2007 na 10 let. Proč se rychnovští zastupitelé rozhodli smlouvu neprodloužit? „Když se podíváte na tu smlouvu, tak zjistíte, byť je město příjemcem veškerých tržeb, tak prakticky 66 procent odtéká firmě a nám zůstává nějakých 34 procent, což je málo,“ říká starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa a doplňuje, že město navíc posílá městské policisty aby kontrolovali, zda lidi zaplatili, takže jsou tam i náklady, které do toho systému započítané nebyly.

Hlavním důvodem je ale podle něj to, že lidé, kteří nechtějí platit peníze za parkovné tak parkují v rezidenčních oblastech, například ve vilové čtvrti, a místní, kteří tam mají trvalé bydliště mnohdy nemají kde zaparkovat. „My to zpoplatněné parkování stáhneme pouze na centrum města a ten, kdo bude ochotný přijet a jít třeba 100 až 200 metrů pěšky, tak platit nebude,“ dodává starosta.

Město bude lidem vracet peníze

Firma City Parking Group, která spravuje systém parkování, vydává dál parkovací karty rezidentům a podnikatelům, bez ohledu na to, že v příštím roce už parkování provozovat nebude. „Zbylý počet měsíců v dalším kalendářním roce chceme občanům i podnikatelům vyrovnat. Část z toho, co dali za parkovací kartu jim budeme vracet,“ říká Jan Skořepa.

„My jsme městu nabízeli, zda nechtějí vydávat karty před koncem smlouvy sami, pan starosta to ale odmítl, chtěl, abychom je vydávali až do konce.. Mimochodem, my ty peníze vybereme a všechny odešleme na účet města a to nám pak pošle jen úhradu za naše služby,“ říká Petr Horák ze společnosti City Parking Group.

Všech stávajících 19 parkovacích automatů si firma odveze, město pořídí na vlastní náklady 8 zcela nových, které budou umístěny v centru města. Na jejich provoz bude dohlížet městská policie. „Naše smlouva končí, a my jsme se snažili projednat další možnosti spolupráce například v nových trendech, jako je placení parkování pomocí mobilní aplikace, což je velmi jednoduché a efektivní, ale město se nám k tomu bohužel nevyjádřilo,“ dodává Petr Horák.