V roli jednoho z hlavních hrdinů se blýskne nadějný mladý herec Jakub Barták, který si mimo jiné už zahrál třeba také v pohádce Krakonošovo tajemství. Ta se natáčela i v nedalekých Doudlebách nad Orlicí.

„Moje filmová role je to asi pátá a hraje se mi tady s Davidem Laňkou a Kanwerem hrozně dobře, protože s Davidem Laňkou jsem už točil seriál Bodyguardi. A to se mi také točilo dobře. Hrál jsem i ve filmu Přání Ježíškovi, Přání k narozeninám, pak v Krakonošově tajemství,“ připomněl Jakub.

Co pro něj nejtěžší během natáčení Útěku? „Asi scéna, kdy děláme, že mě mlátí, točili jsme v dešti a sklouzl mi klacek po ruce a bouchlo mě to do hlavy. Potom to docela dost bolelo. Někdy to je problém. Ale neodradilo mě to, jednou bych chtěl být hercem a chtěl bych i hrát v divadle,“ říká Jakub, po jehož boku se coby parťák na útěku objeví Kanwar Šulc, který už má za sebou také několik zkušeností před kamerou.

Z natáčení v Rokytnici v Orlických horách, Kanwar Šulc a Laňkovi.
Máte to tu strašně krásné, říká David Laňka. Film Útěk zasadil do Orlických hor

Jakub hraje v Útěku desetiletého Sašu, prchá z domova z obavy poté, co na něj padlo podezření, že se svými kamarády podpálil stodolu. Kanwar Šulc v roli o sedm let staršího Rudy zase utíká z pasťáku, kde napadl ošetřovatele. Jejich setkání se odehraje v zahradní chatce Sašova dědy a na dva dny je spojí. Film je o společné cestě dvou kluků, kteří to v životě nemají jednoduché. Oba dva tato cesta změní, poznávají, že přátelství se někdy může zrodit i ze strachu a v situacích, kdy jde o život.

Role na tělo

„Ta role se mi hraje jednoduše, je hodně na tělo. Ještě nikdy jsem nehrál hlavní roli ve filmu, který půjde do kin, takže to je to pro mě nové,“ podotkl Kanwar.

Natáčení v Orlických horách se mu líbilo. „Je to tu nádherné, najednou vidím, co je podzim,“ svěřil se.

A podzimní přírodu okusil i z té méně příjemné stránky, v jedné ze scén se totiž musel s Jakubem brodit ledovou vodou. „S vodou jsme začali hned na začátku a potom jsme měli tři dny pauzu, takže jsem to doma vyležel a byl jsem pak v pohodě a Kubík taky. Ale že by to bylo to nejtěžší na natáčení - to ne, to bylo to nejzábavnější,“ tvrdí s úsměvem Kanwar.

„Je tam jedna scéna, kdy kluci leží v posteli. Odehrává se tam takové prolomení ledu v jejich přátelství, kdy se moje postava více otevírá Sašovi. Najednou Ruda není jen ten zlý, ale musí být i citlivý a poslouchat. Byly to jiné polohy a v tom to bylo složitější,“ dodává mladý herec.

Film Útěk vzniká podle knižní předlohy Oty Hofmana, jde o příběh dvou chlapců, malého školáka a teenagera, které náhoda, zvláštní životní situace, strach a pocit osamění přinutí strávit společně několik dní. Jejich společný útěk a hledání cesty není pouhým sledem dobrodružných i nebezpečných zážitků, hrou na ostří nože, ale znamená především hledání a poznávání životních hodnot, touhu po přátelství a porozumění. /s využitím www.albatros.cz/

Nová zkušenost pro Štěpána Kozuba

V roli Sašova otce se představí Štěpán Kozub. „Je to poměrně tvrdý, nekompromisní, zásadový tatínek, který se ale v tom příběhu možná někde promění. Tak snad se nám to tam podaří dostat. Postava se mi líbí moc, protože se pomalu přehrávám do rolí tatínků, což je pro mě docela nová zkušenost. Tak se na to těším a hlavně se mi líbí, že se David rozhodl natáčet podle knížky Oty Hofmana. Jeden film už vznikl podle této knížky, v šedesátých letech, myslím. Že dělají takový remake, je mi sympatické,“ svěřil se pro Deník Štěpán Kozub.

Zdroj: Markéta Faustová

V původní verzi filmu, která vznikla pod režisérskou taktovkou Štěpána Skalského, se v hlavních rolích představili Roman Skamene a Ivan Vyskočil. Roman Skamene v roli Saši stanul před filmovou kamerou vůbec poprvé. Nyní se oba do Útěku vrátili, Roman Skamene jako prodavač, Ivan Vyskočil jako ředitel školy. Jan Novotný si střihl roli policisty a ve filmu se představí například i Kristýna Kociánová či Marta Dancingerová, Miloš Vávra a další. Hudba k filmu vzešla z dílny Markéty Irglové.

Filmaře zaskočila sněhová nadílka

Filmaři si přitom v Rokytnici museli poradit i s nečekanou nadílkou sněhu, která jim v listopadu zasypala okolí zahradní chatky, kde se natáčelo. Děj se však odehrává na jaře, a tak nezbylo než se chopit lopat, sníh odházet a trávu zakrýt pro jistotu ještě plachtami.

David Laňka se v Říčkách pustil do natáčení nového filmu a zažil tu i křest syna.
Kamera, jedem! V Říčkách se natáčí Útěk. Režisér Laňka tu prožil křest syna

Původně měl film vznikat jinde než v Orlických horách. „Byli jsme tady loni s rodinou na silvestra a tak se nám líbilo to prostředí, že navzdory tomu, že jsme původně chtěli točit někde jinde, tak jsme se to rozhodli přemístit do Orlických hor. A nemůžu si to vynachválit, protože jednak to tady máte strašně krásné a všichni jsou tady strašně vstřícní, což je úplně skvělé,“ pochvaloval si během podzimního natáčení David Laňka.

Děj původního příběhu se odehrával u většího města. „Já jsem ho dal naschvál do přírody, protože mám pocit, že dnešní děti přírodu moc neznají. Maximálně z mobilů a z internetu, ale moc do ní nechodí. Nemluvím samozřejmě o těch, co žijí v horách, ty ji samozřejmě znají. Pro městské děti je příroda, živé zvíře v ní pomalu španělská vesnice. Proto jsem se příběh rozhodl přesadit do přírody,“ dodal.

Z natáčení Útěku.
Útěk v Orlických horách: opět se v něm objeví Roman Skamene a Ivan Vyskočil

Na podzim se natáčelo v Říčkách, v základní škole a ulicích Deštného v Orlických horách, Dřevěném údolí u Zdobnice, Rokytnici v Orlických horách. Na druhou polovinu ledna pak filmaři naplánovali ještě dva natáčecí dny - jak prozradil David Laňka, tentokrát v rychnovské nemocnici a Kunčině Vsi.

David Laňka studoval tvorbu textu a scénáře na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Od šestnácti let přispívá svými články, filmovými a hudebními recenzemi do tisku. Kromě redakční a publicistické práce se od roku 2000 věnuje knižní tvorbě: napsal několik hereckých portrétů, ale především dětských knih (např. Dobrodružství Billa Madlafouska, Vítejte v Pekle!, Barunka a malovaný svět, O Ježíškovi), které se staly bestsellery. Ve filmové tvorbě se věnuje videoklipům, dokumentárním a hraným snímkům. /Zdroj: ČSFD/