„Jde o základy nástroje, píšťaly, hrací stůl a lavici. Zatím jsou uskladněné ve firmě. Ještě před rokem a půl to vypadalo, že nástroj nebude. Teď jsme nejdál, co jsme vůbec kdy byli,“ uvedl předseda správní rady nadačního fondu při filharmonii Luboš Janhuba.

Varhany by měly stát celkem 18 milionů korun. Stavba však podle Janhuby nebude odvislá od rychlosti získání dalších darů. „Domluvili jsme se s firmou, že bude stavět dál a že peníze, které by chyběly, budeme splácet. Nechceme ale nic uspěchat. Záleží nám především na kvalitě nástroje,“ dodal předseda.

V lednu 2009 jsme psali:
Varhany pro hradeckou filharmonii budou mít rok zpoždění

Zpoždění výroby nástroje pro hradeckou filharmonii o další rok podle vedení firmy Rieger Kloss způsobily problémy po převzetí projektu od původního výrobce, který byl údajně zbaven svéprávnosti.Ještě vloni v létě se zaručovali, že sál hradecké filharmonie budou zdobit nové varhany za 18 milionů korun na začátku sezony na podzim letošního roku. Nyní přišla společnost Rieger Kloss z Krnova s novým termínem. Nástroj bude hotový o rok později!

„Podepsali jsme s nadačním fondem filharmonie smlouvu, kde je termín říjen 2010. Nedá se to stihnout dřív kvůli právnickým, technickým a finančním problémům po převzetí projektu od zkrachovalé firmy. Ono totiž téměř nebylo co přebírat,“ řekl ředitel společnosti Rieger Kloss Svatopluk Ručka.

Podle Luboše Janhuby, předsedy správní rady nadačního fondu při filharmonii, který má zajistit financování nástroje, však žádný podobný termín ve smlouvě s firmou není stanoven. „Není to pravda. Termín žádným způsobem posunut nebyl, a já stále věřím, že je možné ho dodržet. Pokud by přece jen došlo k nějakému skluzu, neměl by být problém udělat tříměsíční odstávku sálu filharmonie na instalaci nástroje a naplánované koncerty uskutečnit jinde,“ míní Luboš Janhuba.

Původně měl nástroj postavit Vladimír Grygar z Prostějova s finanční pomocí Nadačního fondu kulturního dědictví českých a moravských varhan. Šest milionů korun do projektu věnovalo také město. Magistrát však při náhodné kontrole zjistil, že z účtů zmizely téměř tři miliony korun. Škoda však bude zřejmě mnohem vyšší. „Podle odborného znalce byla cena rozestavěného nástroje jen 600 tisíc korun,“ dodal Svatopluk Ručka.

Grygar měl část dluhu pro firmu Rieger Kloss, která hodlá převzít také závazky vůči městu, odpracovat. To se nestalo. „Prý byl zbaven svéprávnosti, aby se vyhnul odpovědnosti. To ještě musíme prověřit,“ řekl náměstek primátora Martin Soukup.