Osamoceně stojí na kopci někdejší osady Vrchní Orlice kostel svatého Jana Nepomuckého. Filmoví fanoušci si možná jeho interiéry vybaví ze scén snímku Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále nebo z třetí série mysteriózního Labyrintu Jiřího Stracha. Jeho surová krása poznamenaná časem mu dodává neopakovatelnou atmosféru. Vychutnat si ji budou moci i návštěvníci nadcházejícího festivalu umění. Výstava Mezi horama bude od pátečního odpoledne 2. července až do úterý 6. července lákat na fotografie, kresbu, koláž, malbu, poezii a plastiku, ale i hudbu.

"Zahájení bude 2. července v 16 hodin poezií a hudbou Vlasty Dohnálka. Další hudební vystoupení je na programu 4. července, od 17 hodin vystoupí Jitka Fözo a v pondělí 5. července od 17 hodin zahraje a zazpívá Eva Henychová. Vystavena budou díla amatérů různých výtvarných žánrů. Vstupné je dobrovolné," říká Petr Zámečník z bartošovického spolku Magdalena, pod jehož křídly se akce koná.

Příspěvky nejen z dobrovolného vstupného, ale i do sbírky tady pomáhají kostel zachránit. Ještě před pár dny tu probíhaly stavební práce na odstranění havarijního stavu. Nyní už má i věž kostela novou střechu. Byl také stažen lany, aby se stavba dále nerozvolňovala.

Na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách.
Covid ubral Orlickým horám návštěvníky, za rok o téměř 50 tisíc

Další nejbližší festival bude patřit divadlu. 4. až 7. července jím ožije hrad Potštejn. Hned 5. července si potom přijdou na své milovníci dechovek. 11. ročník festivalu Přepychy Karla Pšeničného se uskuteční v areálu SK Přepychy.

Country festival Tomáše Linky a Přímé Linky s hosty zvou v červenci do potštejnského kempu Vochtánka a letos se akce uskuteční premiérově dokonce ve dvou dnech - 16. a 17. července.

Už 11. ročník letos oslaví také příznivci muziky poněkud tvrdšího ražení - Agressive Music Festivalu, je zaměřený zejména na metalovou scénu a od roku 2011 přináší tvrdou hudbu na východ Čech. Jenže už ne do Pohoří, jak tomu bylo doposud. Jeho éra tady 10. ročníkem skončila. Květnový AMF 2021 v Kostelci nad Orlicí byl zrušen, další se plánuje na 27. a 28. srpen a přesouvá se mimo Rychnovsko. "Cílem nebylo pouze najít areál, ale najít takové místo, které našim fanouškům nabídne pokud možno větší komfort a zázemí. Letos se tedy sejdeme na AMF na koupališti ve Velkém Dřevíči," uvedli pořadatelé.

Několik dalších festivalů pak i pro letošek vzalo za své, jako Renesance Opočno, Poláčkovo léto v Rychnově nad Kněžnou či Jízdárna fest. Jeho organizátoři na letošní léto připravili na dva dny - 20. a 21. srpna alespoň „light" verzi v rychnovském zámeckém parku, kde vystoupí MIG 21, Pokáč, Voxel (Václav Lebeda), Ready Kirken, Robin Mood a Vojtaano!