Cena Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka přitom může být udělena i významným osobnostem ze světa kultury, pocházejícím z východočeského regionu.

V minulých letech byli oceněni hudební skladatel Luboš Sluka, Doc. Václav Rabas, varhaník a zakládající ředitel Konzervatoře Pardubice, dále předseda kruhu přátel hudby Opočenská beseda Ivo Kašpar a v roce 2014 hudební pedagog, trumpetista a skladatel Vlastimil Železník. V pořadí pátým oceněným se stane klavírista, skladatel a dlouholetý člen České filharmonie profesor Jaroslav Šaroun.

Jaroslav Šaroun

Dobrušský rodák Jaroslav Šaroun (nar. 1943), který se významným způsobem zasloužil o kulturu v regionu, studoval mimo jiné u uznávaného Miloslava Kabeláče, absolvoval Hudební fakultu AMU a v roce 1999 byl tamtéž jmenován vysokoškolským profesorem.

Spolupracoval s mnoha orchestry, zejména Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V roce 1976 ho Václav Neumann přivedl do České filharmonie, kde se po roce 1990 stal jako hráč klávesových nástrojů řádným členem a působil zde neuvěřitelných třicet šest sezón. Pracoval s mnoha vynikajícími dirigenty, mezi nimiž nechyběli například Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Eliahu Inbal, Manfred Honneck, Christoph Eschenbach a další.

Ve světě je klavírista znám především jako korepetitor významných pěvců, za všechny jmenujme mezzosopranistku Dagmar Peckovou, kterou doprovázel i na koncertě Věkova festivalu v roce 2013. V rodné Dobrušce v nedávné době podporoval zmapování tvorby dalšího významného rodáka, skladatele Radima Drejsla, a následně účinkoval na koncertech připomínajících jeho osud.

Aktéři pátého koncertu přijíždí z NěmeckaPáté pokračování letošního festivalu bude mít mezinárodní obsazení. Představí němec-kého houslistu původem z Itálie Albana Beikirchera se svojí ženou Verou Beikircherovou, která hraje na housle a violu.

Alban Beikircher je absolventem Hochschule für Musik v Saarbrückenu a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již během studií se začal aktivně věnovat koncertní činnosti jako sólový i komorní hráč, koncertoval ve většině Evropy, Izraeli, Číně, Saúdské Arábii a Egyptě. Je hostem významných festivalů (Schleswig-Holstein-

Musikfestival, Beethovenfest Bonn, festivaly v Lausanne, Windsoru, Bregenzu). Vystupoval s orchestry jako Mnichovský komorní orchestr, Mnichovští symfonikové, Symfonický orchestr v Szegedu.

V pestrém komorním programu spojujícím oba nástroje zazní skladby Martinů, Mozarta, Sibelia a Halvorsena. Koncert začíná v 19 hodin.

Jaroslav Šaroun převezme Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v rámci koncertu, který se uskuteční 18. října v Husově sboru v Dobrušce. Symbolicky se tak vrátí do míst, kam jako dítě chodil cvičit na varhany během svých prázdninových pobytů u prarodičů v době, kdy už žil mimo své rodné město.

Dana Ehlová

S Rychnovským deníkem na pátý koncert zdarma

Rychnovsko Pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka pokračuje v neděli v pořadí pátým koncertem. V Husově sboru v Dobrušce se představí německý manželský pár Alban Beikircher (housle) a Vera Beikircherová (housle, viola).

Opět můžete s Rychnovským deníkem soutěžit o dvě volné vstupenky. Chcete-li vyhrát, stačí správně zodpovědět soutěžní otázku.

Odpověď pošlete e-mailem na adresu Rychnovského deníku rychnovsky@denik.cz nebo zavolejte přímo do naší redakce 494 533 510.

Připojte jméno, adresu a telefonní kontakt. Vylosované výherce vyrozumíme. (six)

Soutěžní otázka:

Odkud pochází německý houslista Alban Beikircher, který v neděli vystoupí v dobrušském Husově sboru?