Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Festival ve znamení pětek

Rychnovsko - Cílem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka není „pouze" špičková dramaturgie a s ní související představení vynikajících umělců a těles hudební veřejnosti na východě Čech, posláním tohoto úspěšného projektu je vedle iniciování oprav a záchrany památek v regionu také upozornit na osobnosti, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem zasloužily o kulturu regionu.

15.10.2015
SDÍLEJ:

LAUREÁT LETOŠNÍ CENY Mezinárodního hudebního festivalu Jaroslav Šaroun doprovázel světoznámou mezzosopranistku Dagmar Peckovou při koncertě na Věkově festivalu před dvěma lety.Foto: Jan Ježdík

Cena Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka přitom může být udělena i významným osobnostem ze světa kultury, pocházejícím z východočeského regionu.

V minulých letech byli oceněni hudební skladatel Luboš Sluka, Doc. Václav Rabas, varhaník a zakládající ředitel Konzervatoře Pardubice, dále předseda kruhu přátel hudby Opočenská beseda Ivo Kašpar a v roce 2014 hudební pedagog, trumpetista a skladatel Vlastimil Železník. V pořadí pátým oceněným se stane klavírista, skladatel a dlouholetý člen České filharmonie profesor Jaroslav Šaroun.

Jaroslav Šaroun

Dobrušský rodák Jaroslav Šaroun (nar. 1943), který se významným způsobem zasloužil o kulturu v regionu, studoval mimo jiné u uznávaného Miloslava Kabeláče, absolvoval Hudební fakultu AMU a v roce 1999 byl tamtéž jmenován vysokoškolským profesorem.

Spolupracoval s mnoha orchestry, zejména Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V roce 1976 ho Václav Neumann přivedl do České filharmonie, kde se po roce 1990 stal jako hráč klávesových nástrojů řádným členem a působil zde neuvěřitelných třicet šest sezón. Pracoval s mnoha vynikajícími dirigenty, mezi nimiž nechyběli například Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Eliahu Inbal, Manfred Honneck, Christoph Eschenbach a další.

Ve světě je klavírista znám především jako korepetitor významných pěvců, za všechny jmenujme mezzosopranistku Dagmar Peckovou, kterou doprovázel i na koncertě Věkova festivalu v roce 2013. V rodné Dobrušce v nedávné době podporoval zmapování tvorby dalšího významného rodáka, skladatele Radima Drejsla, a následně účinkoval na koncertech připomínajících jeho osud.

Aktéři pátého koncertu přijíždí z NěmeckaPáté pokračování letošního festivalu bude mít mezinárodní obsazení. Představí němec-kého houslistu původem z Itálie Albana Beikirchera se svojí ženou Verou Beikircherovou, která hraje na housle a violu.

Alban Beikircher je absolventem Hochschule für Musik v Saarbrückenu a Guildhall School of Music and Drama v Londýně. Již během studií se začal aktivně věnovat koncertní činnosti jako sólový i komorní hráč, koncertoval ve většině Evropy, Izraeli, Číně, Saúdské Arábii a Egyptě. Je hostem významných festivalů (Schleswig-Holstein-

Musikfestival, Beethovenfest Bonn, festivaly v Lausanne, Windsoru, Bregenzu). Vystupoval s orchestry jako Mnichovský komorní orchestr, Mnichovští symfonikové, Symfonický orchestr v Szegedu.

V pestrém komorním programu spojujícím oba nástroje zazní skladby Martinů, Mozarta, Sibelia a Halvorsena. Koncert začíná v 19 hodin.

Jaroslav Šaroun převezme Cenu Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v rámci koncertu, který se uskuteční 18. října v Husově sboru v Dobrušce. Symbolicky se tak vrátí do míst, kam jako dítě chodil cvičit na varhany během svých prázdninových pobytů u prarodičů v době, kdy už žil mimo své rodné město.

Dana Ehlová

S Rychnovským deníkem na pátý koncert zdarma

Rychnovsko Pátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka pokračuje v neděli v pořadí pátým koncertem. V Husově sboru v Dobrušce se představí německý manželský pár Alban Beikircher (housle) a Vera Beikircherová (housle, viola).

Opět můžete s Rychnovským deníkem soutěžit o dvě volné vstupenky. Chcete-li vyhrát, stačí správně zodpovědět soutěžní otázku.

Odpověď pošlete e-mailem na adresu Rychnovského deníku rychnovsky@denik.cz nebo zavolejte přímo do naší redakce 494 533 510.

Připojte jméno, adresu a telefonní kontakt. Vylosované výherce vyrozumíme. (six)

Soutěžní otázka:

Odkud pochází německý houslista Alban Beikircher, který v neděli vystoupí v dobrušském Husově sboru?

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení