Víkendové bouřky, které vyvrcholily nedělní bouří Fabienne, zaměstnaly hasiče, energetiky, železničáře, ale i některé představitele obcí. Například v Olešnici v Orlických horách vytáhl vichr od večeře zdejšího starostu, který spolu s dalšími zastupiteli pomáhal při odklízení následků předem očekávaného řádění větru.

„Zrovna jsem večeřel, když se mi rozdrnčel telefon,“ řekl olešnický starosta Jiří Cejnar, který rovnou od stolu zamířil ke zdejšímu kostelu a faře. Tam na něj čekali dobrovolní ha-siči u spadlého komínu a vyvrácených oken kostela.

„Za svoji éru jsem toho zažil hodně, ale aby vítr vyvrátil okna zevnitř, to jsem viděl poprvé,“ svěřil se Deníku velitel olešnických dobrovolných hasičů Josef Klouček, který byl se svým týmem v permanenci od pátečního večera.

„Právě v pátek večer přišel první poryv větru, který na dvou místech poškodil izolátory vysokého napětí a obec pak byla asi čtyři hodiny bez proudu,“ popsal „dlouhý“ víkend Josef Klouček s tím, že největší penzum práce přišlo až s nedělní bouří.

Nejdřív zdejší hasiči vyjížděli k vyvrácené lípě, která zablokovala silnici k hraničnímu přechodu Čihalka. Poté je jzaměstnal kostel. „U kostela došlo poryvem větru nejen k vyvrácení oken, ale i k pádu části komínu na faru. Při něm naštěstí nedošlo ke zranění,“ dodal Josef Klouček.

Řádění vichřice na Rychnovsku za sebou zanechalo stopy i ve Valu u Dobrušky, Přepychách, Dlouhé Vsi a také v Synkově-Slemeně.

Vlak zastavil strom na kolejích

Na Jičínsku povalila vichřice vzrostlý strom na železniční trať mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad. První ranní vlak, který vyjížděl ve 4.40, tak cestující do cílové stanice nedovezl, musel se vrátit do Nové Paky. Cestující si hledali náhradní spoj nebo museli čekat na zprovoznění úseku. Kvůli zataraseným kolejím nevyjely další dvě soupravy. Kmen odstranili pracovníci SŽDC, trať byla průjezdná po šesté hodině. Hasiči také odstraňovali strom, který spadl na rodinný dům v Podlevíně na Novopacku.

Poničené hřiště

Nejvíce zásahů v celém kraji absolvovali hasiči na Trutnovsku. Od páteční noci do pondělního rána vyjížděli hned k 62 událostem. Na vině byly především silný vítr a déšť. Napilno měli dobrovolníci v Mladých Bukách, kde nejprve zabezpečovali uvolněnou krytinu, která se uvolnila ze skladovací haly. Poté museli odstranit spadlý strom z dětského hřiště. Ve Rtyni v Podkrkonoší zase místní jednotka pomáhala s čerpáním vody ze sklepa rodinného domu.

„Apelujeme na zdravý rozum lidí. S ohledem na varování meteorologů upozorňujeme obyvatele a návštěv-níky Krkonoš, aby byli v lesních porostech velmi opatrní. Není vhodné, aby vstupovali do míst, kde jsou nahnuté či vyvrácené stromy,“ varují pracovníci KRNAP.

Královéhradecký kraj zasáhla vichřice na horách napadl sníh a v nížinách silný vítr lámal stromy.
Hasiči opět v akci, bojovali s následky větru