Vytvářet špičková pracoviště všech lékařských oborů v každém malém městě podle nich není efektivní z odborného ani ekonomického pohledu.

„Z odborného hlediska je jasné, že na pracovištích, kde se operuje jednou denně je možnost zlepšovat lékařskouu odbornost a praxi daleko nižší než tam, kde se komplikované, náročné zákroky provádějí daleko častěji,“ míní například Ladislav Žabka, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Právě krajští záchranáři se starají o převoz vážněji zraněných a mnohdy rozhodují, která pracoviště zákrok provedou. Zrušení chirurgie v Opočně a v Broumově pro ně nebudou znamenat žádné komplikace: „Například pacienty s vážnými úrazy odvážíme rovnou na odpovídající traumacentrum hradecké fakultní nemocnice. Na malá chirurgická pracoviště tak zbývají plánované operace či drobné ambulantní chirurgické zákroky,“ doplnil ředitel Žabka.

Se zajištěním pacientů opočenské a broumovské chirurgie nemají v oblastních nemocnicích v Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou žádný problém. „Vezmeme-li v úvahu počet operací v Opočně a Broumově, je náchodská nemocnice pacienty určitě schopna pojmout a zajistit jim potřebnou péči včetně té operační. Již v současné době Oblastní nemocnice Náchod v době ústavní pohotovostní služby zajišťuje operativu pro celou spádovou oblast, tedy i pro Broumov a z velké části pro Opočno,“ uvedl primář a náměstek léčebné péče Oblastní nemocnice Náchod Antonín Housa. Jeho slova potvrdil také lékařský náměstek Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou David Shihata.

Rozšíření lůžek následné péče na úkor lůžek péče akutní vítají i zástupci zdravotních pojišťoven. „Všeobecná zdravotní pojišťovna podporuje opatření vedení Královéhradeckého kraje. Jsou to kroky správným směrem, které přinesou výrazné zvýšení kvality akutní péče pro pacienty a tolik potřebná lůžka následné péče,“ uvedl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Hradec Králové Pavel Pechánek.