Tyto plány vnímají tamní pekaři jako své ohrožení. Vadí jim také to, že investice by měla být výrazně podpořena i z dotačních titulů. Situace na Rychnovsku by se však případný úspěch či neúspěch tohoto projektu nijak dotknout neměl. 

Nemusí se obávat

Spekulace o případném přesunu části výroby z Rychnovska na vzdálenější místo Královéhradeckého kraje vyvrátila obchodní ředitelka a tisková mluvčí společnosti Beas v jedné osobě.

„Zaměstnanců v Ličně se současný záměr nijak nedotýká. Nedojde k žádným změnám v objemu výroby. Zmíněný projekt je ale choulostivá záležitost, takže se k němu nechci dále vyjadřovat,“ uvedla Miroslava Valovičová.

Aktuálně tak nelze očekávat výrazné zhoršení, ale na druhou stranu ani zlepšení situace na trhu práce v okrese Rychnov nad Kněžnou. Současný trend přitom rozhodně není nikterak příznivý.

Nezaměstnaných obyvatel v produktivním věku meziměsíčně mírně přibylo. Namísto lednového údaje 6,1 procenta bylo v únoru 6,2 procenta lidí bez práce. Celorepublikové srovnání sice vyznívá pro Rychnovsko lichotivě, přehnaný optimismus ale mírní ředitel Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou.

Faktem sice je, že celorepublikový průměr byl v únoru na 9,2 procentech, což Rychnovsko řadí na sedmé nejlepší místo, tím však důvody k radosti končí.

Pokud se podíváme na jiný statistický údaj, situace už zdaleka tak dobrá není. „V rychnovském okrese je mnohem menší počet pracovních pozic než jinde. Na jedno volné místo připadá zhruba 25 uchazečů. Například v Praze to jsou jen tři nebo čtyři lidé,“ řekl Petr Richtera, ředitel rychnovské pobočky Úřadu práce. V tomto ohledu se tak okres řadí na spodní příčky v celorepublikovém srovnání.

O 106 volných míst se tak v únoru ucházelo 2668 nezaměstnaných osob. Příležitostí navíc meziměsíčně ubylo. V lednu totiž zaměstnavatelé nabízeli 117 pracovních pozic. O volné místo se tehdy ucházeli „pouze“ 22 žadatelé.

Čeká se na jaro

V tomto nepříznivém stavu, který není při pohledu na hlavní ukazatel zaměstnanosti patrný, tkví podle ředitele rychnovské pobočky problém celého okresu. Řada z nabízených pozic je navíc dosti diskutabilní, protože se v mnoha případech jedná o práci na živnostenský list s dost nejistou perspektivou.

Napříč okresem se aktuálně nedají nalézt žádné větší anomálie. Nejvíce práce nabízí Rychnov nad Kněžnou, následovaný dalšími většími městy. Stále trvá zvýšená poptávka v Rokytnici v Orlických horách, ale tamních 16 nabízených míst je poněkud zkreslující údaj. Nabízená práce je většinou pouze na krátkodobé úvazky.

Zlepšení poměrů na trhu práce v okrese tak lze očekávat až od nadcházejících jarních měsíců. S postupným oteplením přijdou i příležitosti sezonních zaměstnání. Na plno se totiž rozběhnou například práce v zemědělství nebo ve stavebním odvětví.

Nezaměstnanost v číslech

měsíc leden 2012

podíl lidí bez práce: 6,1 %

počet volných pracovních míst: 117

měsíc únor 2012

podíl lidí bez práce: 6,2%

počet volných pracovních míst: 106

Největší nabídka volných míst: Rychnov nad Kněžnou 48