Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Exodus" z úřadu. Odešli čtyři úředníci

Kostelec nad Orlicí - Mojžíš vyvedl Izraelity z područí Egypťanů, v Kostelci jakoby se do jeho role pasoval dnes již bývalý tajemník Jaroslav Brandejs. Skončil on i někteří další zaměstnanci města. Důvodem je prý atmosféra strachu, která na úřadě panuje po příchodu nového vedení.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Kostelec nad Orlicí - náměstí - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Kromě tajemníka odešla i vedoucí odboru správy majetku Jana Blezzardová. Bude pracovat na krajském úřadě. Dohodou pracovní poměr ukončil i investiční referent Tomáš Dolek. Několik týdnů před nimi z úřadu odešel vedoucí odboru dopravy Ivan Novák, který šel pracovat na ministerstvo dopravy. Ten tlak, který měli zaměstnanci pociťovat, podle svých slov nezažil. „Vedení města se mnou nekomunikovalo. Slyšel jsem však, že k nějakým tlakům docházet má," řekl.

První dva zmínění tedy tajemník a vedoucí správy majetku skončili pracovní poměr dohodou, která jim přislíbila také odměnu za práci ve výši několika set tisíc korun.

Po započítání všech dalších částek by se celková suma, kterou by měl Kostelec zaplatit, mohla dostat až k hranici milionu korun.

Podle starosty města Františka Kinského se jedná o nestandardní částky. „Jak bude město v této věci postupovat a zda ji bude rozporovat, rozhodne rada," prozradil. Město nepočítalo při plánování rozpočtu s touto částkou, pokud ji nyní bude muset zaplatit, může vzniknout podle jeho slov problém. Situace je o to zapeklitější, že o odměně pro tajemníka rozhodl bývalý starosta Jiří Bartoš již na podzim, kdy s ním uzavřel dohodu o odchodu s koncem května. Bývalý starosta Jiří Bartoš nechce věc komentovat. O dohodě podle Kinského nikdo z nového vedení neměl tušení, protože prý Bartoš nezanesl tuto smlouvu do systému.

„I to je nestandardní," řekl starosta. Dohoda však podle něj bude nejspíš platná. Odměnu pro vedoucí Blezzardovou zase podepsal před svým odchodem tajemník, stejně jako umožnil odchod dohodou referentovi Tomáši Dolkovi. Podle Jaroslava Brandejse prý zaměstnance k odchodu vedla atmosféra, která na úřadě panuje.

Tu tajemník popsal jako atmosféru „stísněnosti a stavu, kdy jedna ruka neví, co udělala ruka druhá a ta zase, co udělala ruka třetí". Finanční ohodnocení pro sebe a vedoucí proto obhajuje. „Vážně zvažuji, že část přesahující odstupné dle příslušných právních norem v případech organizačních změn, pokud vůbec nějaké obdržím, věnuji kosteleckým spolkům, které finance od města nedostávají v potřebné míře nebo jen na toulky s hrabětem Kinským po neopravených a až ostudně zanedbávaných částech města," řekl Jaroslav Brandejs.

Bývalý tajemník tvrdí, že on i vedoucí Jana Blezzardová ušetřili městu peníze v řádu milionů korun. „Konkrétně jen na výdajích úřadu každoročně pět a půl milionu korun. Opouštíme dobrovolně, ale pod velkým tlakem svá pracovní místa, ničím jsme se neprovinili, maximálně tím, že jsme poukázali a nesouhlasili s podvodnými praktikami dějícími se v technických službách. Podmínky, za kterých odcházíme, jsou navíc stejné, jako měli ti, kteří odcházeli před námi," poznamenal.

Podle svých slov se snažil s vedením města na spolupráci nebo na „případném svém odchodu za čestných podmínek" dohodnout, avšak nikdo se s ním bavit nechtěl. Prý dokonce cítil, že se ho chce nové vedení města zbavit. Podobně to mělo být také s vedoucí odboru. „Paní Blezzardová je nezkorumpovatelná odbornice. Vedení města mělo s fungováním odboru neustále uměle vytvářené problémy. Starosta Kinský mi řekl, že mám zařídit, aby doslova vypadla. Měl jsem jí říct, ať odejde z města. Podmínky, za kterých odešla, mu byly známy dopředu, ačkoli teď tvrdí opak," popsal svou verzi tajemník.

František Kinský je však jiného názoru. Prý nebyl několikrát spokojen s prací odboru. „Vyjádřil jsem proto jen pouhou myšlenku, zda by se paní Blezzardové více nedařilo v advokacii, jelikož ona je schopná advokátka," řekl s tím, že odmítá vést s bývalým tajemníkem jakoukoli polemiku, a už vůbec ne polemiku skrz tisk, bude to prý vždy tvrzení proti tvrzení.

Zaměstnanci se vedení města prý bojí

Podle Jaroslava Brandejse je řada zaměstnanců úřadu z postupů nového vedení mírně řečeno nešťastná. „Je to kvůli povýšeneckému způsobu jednání, rozporným a vzájemně se vylučujícím pokynům a práci, která spočívá pouze v hledání obětí. S lidmi nekomunikují, a když, tak jen prostřednictvím emailové komunikace. Zaměstnanci se potýkají s velkým tlakem, když veškerá rozhodnutí se zpětně přehazují na jejich vlastní odpovědnost. Odchází schopní odborníci, kteří na úřadě pracovali již před nástupem nového vedení a nikdy neměli s nikým žádný problém. Proč tedy?" pokládá řečnickou otázku bývalý tajemník.

Starosta Kinský však jeho nařčení odmítá. „Dveře jsou u mě otevřené pro každého zaměstnance úřadu a s nikým nemáme problém. Jsem toho názoru, že pan Dolek jistě neodešel z důvodů, o kterých hovoří pan Brandejs, ale z důvodu, že si našel lepší místo. S dalším zaměstnancem úřadu panem Novákem, jsem rovněž nikdy neměl žádný konflikt. Stejně to je i s paní Janou Blezzardovou. Čas ukáže."

Starosta: Langr je velmi pracovitý

Bývalý tajemník navíc v souvislosti s výší odměn upozorňuje na to, že starosta Kinský a místostarosta Tomáš Langr na úřadě netráví tolik času, kolik by měli, a že místo neuvolněného místostarosty, které zastává Tomáš Kytlík, bylo vytvořeno naprosto nadbytečně, pouze za účelem čerpání mzdových prostředků. Starosta si podle něj také domlouvá schůzky, na které pak ani nedorazí.

„Není to pravda. Místostarosta Langr je jedním z nejpracovitějších lidí, které znám. Já jsem krajským zastupitelem, jsem členem zdravotnického holdingu a také předsedou kulturní komise. Účastním se proto důležitých jednání v rámci kraje, svou práci na úřadě v Kostelci však rozhodně nezanedbávám. Může se o tom přesvědčit kdokoli stačí, když přijde na úřad a sám si zjistí, zda se tu v době, kdy tu mám být, nacházím. Stejné je to u i neuvolněného místostarosty Tomáše Kytlíka, který pracuje také na sto procent," dodal starosta.

Autor: Barbora Zemanová

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení