Jejich soutěžní cesta do Poreče nebyla jednoduchá. Musely se zdárně probojovat nástrahami kvalifikačních, semifinálových a nakonec finálového kola soutěží v České republice. Marlen IV – juniorky si vedly v těchto soutěžích skvěle a postoupily přímo ze 3. místa ve finále MČR mažoretek v Jaroměři.

Marlen III – kadetky pak postoupily dodatečnou nominací ze 4. místa ve finále MČR na počet získaných bodů. A tak oproti minulým letům kostelecké mažoretky se i o prázdninách scházely na tréninky, na kterých pilovaly skladby s pompony a hlavně pochodové defilé, které musely zcela nově nacvičit, protože na domácích mistrovských soutěžích tato kategorie není.

A pak již odjezd do Chorvatska. Starší juniorky odcestovaly o 5 dní dříve a na soustředění ve Vrsaru dotáhly defilé i skladby do konečné podoby.

Mladší kadetky, společně s rodiči připravenými dívky podpořit a fandit jim ze všech sil, za nimi odjely ve čtvrtek přímo do Poreče. Kromě velkých formací získaly nominaci ještě Markéta Bímová se sólem s pompony a seniorská miniformace. Takže zastoupení Kostelce nad Orlicí na této evropské akci bylo opravdu pěkné.

A konkurence se sešla početná. Z České republiky v pomponové soutěži špičkové týmy z Jeseníku, Hradce Králové, Jaroměře a Karviné, a pak skupiny z dalších států – Chorvatska, Maďarska, Slovenska, Ruska, Bulharska, Jihoafrické republiky nebo Rumunska.

Pro naše kostelecké týmy byla soutěž rozložena do dvou dnů a ve velmi drsných podmínkách – horko, dusno, ohromný všudypřítomný hluk, několik tisíc lidí neustále se pohybujících v hale Žatica – podala děvčata obdivuhodné výkony.

V sólových a malých formacích si Markéta Bímová vytančila velmi sympatickým vystoupením v evropské konkurenci 17. místo a seniorská kostelecká miniformace roztleskávaček pak krásné místo 10.

Soutěž velkých formací probíhala tedy ve dvou dnech. První den šly skupiny pochodové defilé na 100 metrů. Děvčata zacvičila soustředěně a přes krátkou dobu, kterou měla na přípravu defilé, se jim velmi vydařilo, a tak po prvním dnu Marlen III a Marlen IV obsadily shodně nečekaná skvělá 5. místa ve svých věkových kategoriích. Druhý den byly soutěže o mnoho snadnější, protože pódiové skladby mají skupiny zažité, dlouho natrénované a všichni se snaží podat maximální výkon, a tak dochází ke značným posunům ve výsledkové listině.

Pro diváky je pak pohled na precizně provedené, choreograficky a hudebně pestré skladby

zatančené půvabnými dívkami v nádherných kostýmech ohromným zážitkem.

Veliká výzva pro děvčata z Kostelce. A tak se jí chopily. Marlen IV juniorky vystoupily se skvěle choreograficky ztvárněnou skladbou autorky Karolíny Malíkové – Asterix a Obelix. Dívky tančily s nasazením, s radostí, gymnastické prvky byly zacvičené elegantně a přesně.

A tak si Marlen IV juniorky odvezly z Poreče vynikající 6. místo v konkurenci 15 špičkových skupin z evropských zemí.

Marlen III kadetky měly připravenou výraznou rockovou skladbu nazvanou Exploze, v choregorafii Sandry Fialové.

Děvčátka ve věku od 8 do 12 let vložila do vystoupení tak obrovskou energii, náboj a výraz, že se katapultovala na celkové 4. místo této evropské soutěže z 15 soutěžících skupin.

Sečteno a podtrženo – první evropské vystoupení bylo pro mažoretky Marlen z Kostelce nad Orlicí více než úspěšné. Děvčatům patří velký obdiv nejen za podané výkony, ale i za zodpovědnost a celkové vystupování a reprezentaci jak České republiky, tak i Kostelce nad Orlicí na tak náročné a významné akci. (mk)