Odborná příprava se uskuteční od 10 do 15 hod v areálu čtyřsedačkové lanové dráhy Skicentrum v Říčkách.
„Jde o odbornou přípravu hasičů se specializací pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou HZS Královéhradeckého kraje zaměřená na nácvik evakuace osob z lanové dráhy,“ komentoval akci ředitel rychnovské stanice Jiří Oberreiter s tím, že vedoucím skupiny jejich týmu je Jiří Mach.

Podle vedoucího lezecké skupiny nejde o první cvičení a rychnovští profesionálové mají za sebou dvě loňské akce, jednu právě v Říčkách a druhou na vleku v Deštném v Orlických horách. „Je to již druhá sezona, co u nás tato moderní zařízení fungují, a proto je třeba se připravit na problémy s lanovkou. Může totiž dojít k výpadku proudu, k náhlé změně povětrnostních podmínek a vleky se prostě zastaví i s lyžaři. A v takových případech jsme připraveni společně s obsluhou vleků, horskou službou a dobrovolnými hasiči lidi evakuovat do bezpečí,“ reagoval na dotaz Jiří Mach a popsal systém zásahu.

Začíná se vždy od vrchu a každá ze zmíněných jednotek má rozdělené sloupy lanové dráhy, po kterých se k osobám na sedačce dostane. „Již loni s námi cvičili dobrovolní hasiči z Rokytnice a profesionálové ze Škodovky, kteří jedou opět. Z našich jednotek dnes s námi nebudou kolegové z Jičínska, protože tam žádnou sedačku nemají,“ upřesnil vedoucí Rychnováků, který je vděčný provozovateli vleků, že jim cvičení umožní. „Teď na to ještě máme klid, ale až se sjezdovky rozjedou i ve všední dny, byl by to větší problém, protože drahá lanovka musí vydělávat,“ dodal Jiří Mach.

„Nic speciálního po nás hasiči nepožadovali, ani sníh nebyl podmínkou,“ komentoval cvičení Petr Kánský z ústeckého SKI klubu, který areál v Říčkách provozuje.
(ign)