Poslanec za ODS pro eutanazii ruku nezvedne, poslankyně za ČSSD počká na přesné znění zákona.

 

 

Zatímco většina oslovených lidí na rychnovském náměstí s eutanazií souhlasila, lékaři a fakticky i poslanci za náš region jsou k případnému přijetí zákona odmítaví a skeptičtí.

Ředitel Oblastní nemocnice v Rychnově n. K. Otto Štěpán považuje problém eutanazie za tak složitý a etický, že se k němu nechce příliš vyjadřovat: „V morálním a etickém stavu, v jakém se naše společnost nachází, považuji jakékoliv úvahy o možné eutanazií za předčasné a zbytečné.“

Povolení eutanazie považuje primář onkologie Oblastní nemocnice Jiří Kubíček za rozporný s posláním svého povolání: „Respektuji právo člověka na rozhodnut jak naložit se svým životem, ale nikdy bych k tomu nemohl pomáhat. Dnes existuje řada preparátů, kterými můžeme bolest utišit,“ soudí primář.
Pro možný zákon, který připravuje jeden z poslanců ODS, ruku jistě nezvedne stranický kolega Josef Ježek: „Z mravně morálního hlediska s eutanazií nesouhlasím. Netvrdím, že pokud bych se s podobným případem setkal třeba v rodině, neměl bych jiný názor. Ale obávám se zneužitelnosti a v současné době jsem přesvědčen o tom, že jde o věc nepřípustnou,“ říká poslanec.

Vladimíra Lesenská je poslankyní za ČSSD a ačkoliv přiznává, že o problému dlouho přemýšlí, vyhraněný názor nemá: „Dokážu se vžít do pocitů člověka nevyléčitelně nemocného, ale zároveň se obávám, že jde o problém lehce zneužitelný. Počkám na znění návrhu a rozhodnu se podle jeho znění a hlavně ochrany zneužitelnosti,“ dodává.