Miletínský rodák, historik, právník, spisovatel, básník, překladatel i velký milovník lidových pověstí, pohádek a také jejich sběratel se prý tehdy zotavoval z nemoci na místní faře. Onu slavnou borovici Erbenku, pod níž rád sedával, byste však hledali už marně.

„Na místě žulového památníku stála stará borovice Erbenka opředená pověstmi. Jednu z nich ve své sbírce básní Kytice v básni Věštkyně zvěčnil K. J. Erben,“ dozvídá se poutník z cedule v cíli své cesty, pokud se vydá po zhruba tříkilometrové naučné Stezce Karla Jaromíra Erbena v Kostelci nad Orlicí. Vede až do vrcholové partie lesoparku Lípová stráň, kam rád chodil i autor Kytice.

„V Grundě (snad kde je dnes rybníček) stál prý klášter se zlatým zvonem - vše se propadlo při nájezdu cizího krále - zvon měl putovat zemí pod Erbenku. Kdo do její kůry vyryl křížek, mohl mít část ze zlatého zvonu. Zbyla jen krásná pověst, báseň, pomník a touha po lepším životě…“ čte dále poutník.

Zdroj: Youtube

Erbenka vzala za své v listopadu 1934, kdy ji zlomil vichr. Místní okrašlovací spolek a odbor Klubu československých turistů se však zabývaly myšlenkou na zřízení památníku. To se podařilo v roce 1939.

Žulový kámen ozdobily dva nápisy:

K. J. Erben:

Viděla jsem kostel

nad Orlicí řekou…

Zde stávala borovice Erbenka.

A 70 let po zániku Erbenky - 20. listopadu 2004 - byla pokřtěna jako Erbenka jiná vysoká borovice, tedy jako Erbenka dcera.

Nejen naučná Stezka Karla Jaromíra Erbena je však připomínkou jeho díla, Erbenky a pověsti. Odkaz naleznete dokonce i na kostelecké železniční zastávce, stěna u ní jakoby připomínala stránky knihy s bohatými ilustracemi a Erbenovými verši. Je tady zpodobněna borovice, zlatý zvon i řeka Divoká Orlice.