„Aktuálně evidujeme v Královéhradeckém kraji celkem 1453 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel,“ informovali pracovníci Krajské hygienické stanice (KHK). Minulý týden to bylo 1684 pacientů na sto tisíc obyvatel. Čísla však nejsou úplně přesná, protože řada nemocných nejde k lékaři a léčí se sama.

U některých lidí však zdánlivě neškodná nemoc vážně zkomplikuje jejich zdravotní stav. „K dnešnímu dni máme nahlášeno celkem 41 případů klinicky závažného onemocnění chřipkou, z toho v devíti případech došlo k úmrtí,“ uvedli pracovníci (KHK). Oběťmi epidemie se stali lidé ve věku od 45 do 81 let, většina z nich jsou muži.

Ve většině nemocnic v kraji i nadále trvá zákaz návštěv, aby pacienty neohrozila infekce. Jako první se už v lednu zavřela nemocnice v Jičíně.

Nejvíce lidí s respiračními infekcemi a chřipkou je tento týden hlášeno z Jičínska, naopak nejmenší nemocnost byla na Náchodsku.

„Dominujícím patogenem je chřipka typu A/H1N1. Podle aktuálních dat se lze domnívat, že jsme těsně za vrcholem epidemické vlny,“ informovali hygienici.

OČKOVÁNÍ LIDÉPŘÍLIŠ NEVYUŽÍVAJÍ

Stejně jako v Královéhradeckém kraji poklesla nemocnost i v rámci České republiky. Tento týden lékaři hlásili 1452 nemocných na sto tisíc obyvatel, což je o 13,8 procenta méně než minulý týden.

Chřipková epidemie byla letos v Česku vyhlášena na začátku února poté, co počet nemocných překročil hranici 1500 pacientů na sto tisíc obyvatel. Dosavadní vrchol epidemie zaznamenalo Česko před dvěma týdny, kdy hygienici evidovali 1758 nemocných na sto tisíc obyvatel. Chřipce letos v zemi podlehlo už více než 60 lidí.

V poklesu nemocnosti podle odborníků pomáhají jarní prázdniny, díky nimž se choroba nemůže šířit mezi dětmi a studenty ve školách.

Na konci loňské chřipkové epidemie Státní zdravotní ústav uvedl, že v bezprostřední souvislosti s chřipkou zemřelo v ČR 225 nemocných, z nichž 80 procent byli lidé ve věku nad 60 let. Obětí choroby se však staly také tři děti.

Odborníci už řadu let zdůrazňují, že proti chřipce může chránit očkování, tuto možnost však lidé příliš nevyužívají. „Proočkovanost proti chřipce se v České republice pohybuje mezi pěti a šesti procenty, přičemž Světová zdravotnická organizace doporučuje minimálně třicetiprocentní proočkovanost, u rizikových skupin populace pak 75 procent,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.

Chřipka je virové onemocnění, které napadá primárně dýchací ústrojí. Má rychlý nástup a vedle dýchacích obtíží a horečky nemocné trápí nemocné také bolesti kloubů a svalů, nevolnost, zimnice či celková slabost. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí,která se uvolňuje z úst a nosu při kašlání, kýchání, ale i dýchání.