"Rychnovsko patří z epidemiologického hlediska nyní k nejvíce zasaženým oblastem. Ale je třeba brát v úvahu, kolik je covid-pozitivních a kolik jich skončí v nemocnici. Epidemie, myslím, v současné době kulminuje. Reagovali jsme na to tak, že jsme navýšili kapacitu pro covid pozitivní pacienty. Ale trend je takový, že pacienti jsou hospitalizováni spíše s covidem než pro covid, jako tomu bylo v minulosti. Jsou u nás hospitalizováni na základě jiného onemocnění a my je samozřejmě testujeme, přičemž u nich bývá covid odhalen," vysvětluje ředitel rychnovské nemocnice Luboš Mottl.

Testování na covid. Ilustrační snímek
Omikron je držák, nakažlivý zůstává i po týdnu. Ulpí například na nábytku

Těžké průběhy této nemoci nyní lékaři v Rychnově neregistrují. "Verze Omikron není natolik agresivní jako Delta, kopíruje to tu celorepublikovou tendenci, že pacienti nekončí na intenzivní péči. Je to lehčí forma. Samozřejmě u seniorů, kteří mají vzhledem k svému věku nějaká svá onemocnění, covid nějaké komplikace přináší," podotýká ředitel nemocnice, která se stará o celý okres Rychnov nad Kněžnou.

Musí se přitom opět vypořádat s tím, že se nákaza vyskytuje také u zaměstnanců. "Co se týče personálu, je skvělý, bohužel Omikron se nevyhýbá ani jemu. Situace není lehká, dennodenně řešíme, jak nemocnici provozovat. Zažíváme i pracovní karantény, nicméně hygienická opatření musíme dodržovat. Je to o každodenní operativní práci," dodává Luboš Mottl.

Doma zůstaly stovky pracovníků

K nejvíce zasaženým obcím na Rychnovsku se řadí aktuálně Javornice, kde za poslední týden přibylo 48 nově potvrzených případů covidu. Zároveň patří mezi jedno procento obcí v České republice s nejvyšší mírou nakažených obyvatel za posledních 14 dní. Od 4. do 10. února narostl počet covidových nákaz v celém Královéhradeckém kraji o 9 181 a do statistiky zemřelých s covidem přibylo dalších 10.

S vysokou nemocností si potýkají také podniky, automobilka v Kvasinách na Rychnovsku, která je největším zaměstnavatelem v kraji, není výjimkou.

"Aktuální počet zaměstnanců v izolaci nebo karanténě se v závodě v Kvasinách pohybuje v řádu stovek. Díky operativnímu řízení ve spolupráci s Odbory KOVO se nám však daří zajistit potřebu personálu na jednotlivých pracovištích," sdělila mluvčí společnosti Škoda Auto Gabriela Slabihoudková.

Omikron nechává stydnout i plotny školních kuchyní

Ani ve školách nejsou karantény a izolace ničím výjimečným. Tento týden v úterý zůstávaly v jednodenní karanténě děti za základní a mateřské školy v Pěčíně. Mimořádné ředitelské volno na tento čtvrtek a pátek bylo vyhlášeno vzhledem k vysokému počtu nemocných a karantén pedagogických i provozních zaměstnanců v mateřské škole Pohoří. Kvůli karanténě musela být od 7. do 11. února uzavřena školní kuchyň v Bolehošti.

Podle hygieniků při plošném komunitním šíření a aktuálních počtech nových pozitivních případů denně vznikají neustále nové pozitivity. Při délce karantény pěti dnů se situace velice rychle mění, sledovat údaje o uzavřených školách už v jejich kapacitách není. Jak informoval mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Dan Lechmann, covid je nyní prokázán v 18 krajských školách. Žádná není uzavřena.

"V Královéhradeckém kraji již dochází k poklesu denních počtů osob pozitivně testovaných na covid-19. Nicméně se však stále jedná o velice vysoká čísla v oblasti těsně pod dvěma tisíci nových zjištění za den. Porovnáme-li jednotlivé okresy, i na Rychnovsku dochází k poklesu počtu pozitivních, ale podstatně pomaleji než v ostatních okresech," uvedla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

Přírůstky nakažených v okresech za posledních 7 dní (k 11. 2. 2022):

Hradec Králové 2 368

Jičín 1524

Náchod 1678

Rychnov nad Kněžnou 1851

Trutnov 1 760