„Aktuálně evidujeme v Královéhradeckém kraji celkem 1545 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na sto tisíc obyvatel,“ informovala v pátek mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí.

Hygienici situaci hodnotí jako plošnou epidemii. Dosud zaznamenali osmnáct vážných případů, tři lidé na komplikace způsobené chřipkou a respiračními chorobami zemřeli. Loňská chřipková epidemie si v Královéhradeckém kraji vyžádala 22 obětí.

Nemocnice zakázaly návštěvy

Nejvyšší nemocnost tento týden trápí Rychnovsko, nejméně nemocných je naopak na Trutnovsku. To však podle hygieniků mohl ovlivnit fakt, že děti v tomto okresu mají jarní prázdniny.

Zákaz návštěv už platí v královéhradecké fakultní nemocnici i v nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Novém Bydžově a Rychnově nad Kněžnou. Dnešním dnem se k nim připojuje také Oblastní nemocnice Náchod i její nemocnice v Broumově a Jaroměři. „Zatím je bez zákazu pouze Dvůr Králové nad Labem,“ sdělila mluvčí krajského zdravotnického holdingu Magdaléna Doležalová.

Celé Česko epidemie naplno zasáhla už minulý týden. Ke včerejšímu dni dosáhl počet nemocných 1758 na 100 tisíc obyvatel, od minulého týdne se zvýšil o necelá tři procenta. Podle Státníhp zdravotního ústavu už 15 lidí nemoci podlehlo.