VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Emauzy zahájily novou éru

Rychnov nad Kněžnou - Brzká zima je nepříjemným překvapením hlavně pro ty, kteří zrovna nemají kam jít. V Praze umrzli v době nedávné sněhové kalamity dva lidé. V Rychnově nad Kněžnou zajišťuje pomoc potřebným mužům bez domova občanské sdružení Emauzy, které zastupuje od července nové vedení.

22.10.2009 2
SDÍLEJ:

Emauzský dům Rychnov nad Kněžnou.Foto: DENÍK/ Iva Růžičková

Spory mezi dřívějšími a současnými zástupci sdružení dosud trvají, nicméně pobytové zařízení je zájemcům o ubytování otevřeno a podle slov místopředsedy Radomíra Raise dobře funguje. Navíc se zde plánují výrazné změny.

„Horákovka“ na noc

„Kapacita domu v Ekologické ulici je pro 32 mužů, nyní jich u nás bydlí 27. Stav se mění den ode dne. O obyvatele Emauz pečují nyní tři sociální pracovníci,“ popsal současnou situaci Rais. Novinkou je plán zřídit v Horákově vile, která je v majetku sdružení, noclehárnu. „Už za měsíc zde bude místo pro osm lidí,“ říká dále Rais. „Chtěli bychom v příštím roce připravit projekt, aby se obnovila farma v Lukavici, kde jsou také ubytovací možnosti,“ uvedl místopředseda. Na této farmě by měla probíhat takzvaná rehabilitace prací. Sdružení bude také usilovat o změnu věkového rozmezí uživatelů služeb z 19 – 80 let na rozmezí 18 – 68 let. Domy na půl cesty, určené nejen lidem, kteří opustili dětský domov, jsou prý přeplněné. Pracovníci Emauz absolvují školení stran grantové politiky EU.
V současnosti probíhá v Emauzích kontrola ministerstva práce a sociálních věcí, jak potvrdila tisková mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová: „Kontrola ještě není uzavřena, informovat o výsledcích tak v tuto chvíli není možné. S výstupy z kontroly MPSV seznámí kontrolovaný subjekt poté, až vše bude dokončeno.“

Výsledky inspekce Krajského odboru sociálních věcí Hradec Králové jsou podle Raise uspokojivé: „Inspekce nás ubezpečila o tom, že jsme dále oprávněni provozovat sociální službu a že naplňujeme kritéria,“ podotkl Rais.

Současné a dřívější vedení má mezi sebou nevyřízené účty – a to doslova: „Účetnictví nám nebylo předáno,“ tvrdí Rais. „Veškerá data o účetnictví jsme poslali poštou 16. září,“ oponuje bývalá předsedkyně Hana Bláhová, která nyní zastupuje o.p.s. Helpion. Ve většině záležitostí týkajících se sporu vedení tak figurují dvě verze.

Věc: Zaslání účetních dat a dokladů 2009

Vážený pane,

dnešního dne jsem od Vás obdržela doklad o tom, že jste se s panem Fridolínem Zahradníkem shodli na osobě, které je možné předat účetní doklady. Vzhledem k tomu, že za osobu oprávněnou k převzetí jste označen Vy, zasíláme Vám tedy vše potřebné, abyste mohl řádně pokračovat ve vedení účetnictví letošního roku.

Konkrétně Vám zasíláme:

1. CD s daty účetního programu ACE ÚČTO
2. inventární karty časového rozlišení
3. nezaúčtovaný interní doklad ED Most z 13.7.2009
4. nezaúčtovaný bankovní výpis za období 1.7.2009 – 31.7.2009 (Fio družstevní záložna)
5. doklady předané od Vás – pokladna ED Praha červen 2009 + pokladna Jirsová rok 2009
6. pokladna 901 Lupenice - 8/2009
7. pokladna 912 ED Most – 7/2009
8. pokladna 950 Poláčkovo – 7,8/2009
9. pokladna 905 ED Rychnov – 7,8/2009
10. pokladna 919 sběrna – 7,8/2009
11. pokladna 960 E-Market RK – 7,8/2009
12. soupisky - 6,7/2009
13. faktury došlé + vydané – 7,8/2009
14. mimořádná účetní závěrka k 31.5.2009 – inventury účtů k 31.5.2009, účetní výkazy k 31.5.2009 (hospodaření organizace, rozvaha v plném rozsahu, výkaz zisku a ztráty, výpis úplné hlavní knihy, stav zásob a přechodných účtů, protokol o vazbách).

Dále Vám zasíláme technický průkaz a osvědčení o vydání technického průkazu k vozidlu Škoda Felicia, registrační značka 3H8 18 37, osvědčení o měření emisí, doklad o pojištění a klíč od vozidla. Vozidlo je zaparkováno u objektu Javornická 927, Rychnov n. Kn.

Pokud jde o další věci, které požadujete předat (počítače, mobilní telefony) a také pokud jde o další listiny související s účetnictvím, které nejsou nezbytně nutné k pokračování ve vedení účetnictví letošního roku, tyto věci Vám v současné době předány nebudou, a to z následujících důvodů:

1. Není pravdou, že na základě rozsudku vydaného v (dosud neukončeném) soudním sporu mezi Vámi a sdružením EMAUZY ČR jste se stal statutárním zástupcem sdružení. Výše uvedené listiny a data Vám vydáváme pouze a jedině za tím účelem, abyste jako ten, kdo v současné době má v držení veškerý majetek a finance sdružení, také zajistil vedení účetnictví.

2. Ve „Vaší skupině“ dochází k neustálým změnám a i kdybychom přijali hypotézu, že někdo z vás by mohl být osobou oprávněnou za sdružení jednat, nelze s určitostí zjistit, kdo by to měl být. Pan Fridolín Zahradník tvrdí, že je předsedou sdružení, přestože 28.8.2009 údajně podepsal svou rezignaci. Vy tvrdíte, že jednáte z pověření pana Zahradníka, a přitom předkládáte listiny s jeho falešnými podpisy. Paní Halina Sehnoutková tvrdí, že je výkonnou ředitelkou sdružení a tedy osobou pověřenou za sdružení jednat, ale není zřejmé, kdo ji k tomu pověřil…

3. Není jisté, jestli náhodou nejste podvodník a tunelář (kromě toho, že s jistotou jste násilník přepadající lidi a domy), neboť v tomto smyslu je proti Vám vedeno policejní vyšetřování.

Vzhledem k výše uvedenému musíme být velmi obezřetní, abychom bezdůvodně nepředali nic cenného nebo důležitého neoprávněné osobě. Jakékoliv další věci předáme jakýmkoliv osobám jedině v případě, že předmětné osoby se prokážou pravomocným a vykonatelným soudním rozhodnutím, které nám bude ukládat povinnost konkrétní věci jim vydat.

Všechny movité věci a listiny náležející sdružení EMAUZY ČR, které nemáte Vy, budou uloženy na místě, které určí konference členů sdružení, a budou ve správě těch členů, které konference pověří. Tato situace bude trvat až do konečného vyřešení soudní cestou.

Na závěr si dovoluji požádat Vás o potvrzení, že jste výše uvedené doklady a data převzal (stačí potvrdit na kopii tohoto dopisu a tu vložit do naší schránky na Poláčkově náměstí 85, RK).

Za EMAUZY ČR: Mgr. Hana Bláhová

Veřejnost by měla být informovaná o skutečnostech spojených s prodejem výrobků Neckermann u o.p.s. Helpion. Dne 9.7.2009 odebral bývalý zaměstnanec EMAUZ ČR ze skladu Neckermann v Břeclavi zboží v hodnotě 14.284.-Kč. Další měsíc, t.j. 12.8.2009 ze stejného skladu odebral tentýž pracovník zboží v hodnotě 19.148.-Kč. Toto zboží bylo určeno dle dodacího listu EMAUZŮM ČR v Rychnově nad Kněžnou. Zboží doručeno Emauzům ČR nebylo, bylo však vyfakturováno. Je to právě to zboží, které o.p.s. Helpion prodává. Originál doklady jsou k nahlédnutí.

Radomír Rais

Dne 24. 9. 2009 odebrala společnost Helpion, o. p. s. zboží od firmy Neckermann (369 kusů, celková hodnota 14.695 Kč) - faktura včetně dodacího listu je řádně zařazena v účetnictví společnosti Helpion, o. p. s. i v účetnictví firmy Neckermann (možno ověřit v účetnictví společnosti Helpion, o. p. s.).
Sdružení EMAUZY ČR odebíralo a prodávalo zboží od firmy Neckermann do srpna 2009 (pokladny i faktury byly předány Ing. Raisovi doporučenou poštou dne 16.9.2009 - možno ověřit z průvodního dopisu zaslaného panu Raisovi s balíkem s účetnictvím - sám na faktury ostatně v dopise do novin odkazuje).
Pokud bude pan Rais pokračovat v pomluvách šířených dokonce i tiskem, nezbyde nám nic jiného, než podat na něj trestní oznámení.

Hana Bláhová

Vyjádření Policie ČR k Emauzům

V současné době není evidováno u PČR Rychnov nad Kněžnou žádné trestní oznámení # mezi novým a starým vedením občanského sdružení EMAUZY ČR. V evidenci trestních # činů by dohledání Vámi požadovaných informací bylo dost časově náročné, jelikož # začátek sporu se váže k roku 2004 a žádná konkrétní evidence se k této věci u # PČR Rychnov nad Kněžnou nevede.

Na současné vedení občanského sdružení EMAUZY ČR je v současné době u PČR # Rychnov nad Kněžnou podáno jedno trestní oznámení, a to ze strany Potravinové # banky v Rychnově nad Kněžnou.

S pozdravem za PIS Rychnov nad Kněžnou nprap. Pavel Vymetálek

Autor: Iva Růžičková

22.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Ilustrační foto

Rychnov a Kostelec hrají doma

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Těsné domácí prohry doberských „fialek“

Dobré - Ligové soutěže stolních tenistek pokračovaly dalšími zápasy. Prvoligovým i druholigovým doberským „fialkám“ se v domácím prostředí nedařilo, když své zápasy těsně prohrály. Uspělo jen divizní „déčko“, které remizovalo s Pardubicemi a zdolalo Chrudim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení