Zdražení elektřiny nebude příští rok tak výrazné, jak se původně čekalo. Podle magazínu CenyEnergie zaplatí spotřebitelé v průměru o 1,7 procenta více. Energetický regulační úřad přitom počítal s průměrným vzrůstem cen pro příští rok o 3,4 procenta.

Dosavadní analýzy pracovaly pouze s ceníky dominantních dodavatelů, ale magazín porovnal ceny všech sedmnácti dodavatelů na českém trhu. Zjistil tak, že některým domácnostem může elektřina i zlevnit.

Risk na trhu

„V posledních týdnech se nestalo nic, co by mohlo ceny ovlivnit, a z 99 procent mají už obchodníci elektřinu nakoupenou. Je tu ovšem prostor pro malé obchodníky, kteří nakupují na spotovém trhu, a využívají tak výkyvů cen na trhu,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Ceny elektřiny přitom nedávno klesaly.

„Kdo zariskoval, mohl na tom vydělat a následně nabídnout nižší ceny,“ doplnil analytik.

Porovnání nových ceníků všech společností, které v tuzemsku nabízejí dodávky elektřiny, ukazuje, že mezi nejlevnější dodavatele pro rok 2012 patří společnosti Amper Market, Europe Easy Energy, Bohemia Energy, ČEZ s produktem eTarif, X Energie, United Energy Trading a Elimon, uvedl magazín CenyEnergie.

Ze srovnání cen pak vyplývá, že v roce 2012 budou rozdíly mezi nejlevnější a nejdražší nabídkou činit více než 12 procent, dodal.

Někde i laciněji

V meziročním srovnání vyšlo najevo, že některým domácnostem se dokonce účty za elektřinu sníží. „Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit zhruba deset procent, což při vyšší spotřebě činí i několik tisíc korun ročně,” uvedl šéfredaktor magazínu Jan Morkes.

Například při roční spotřebě 2500 kWh jde podle něho o úsporu 1529 korun, při spotřebě 24 400 kWh to může být až 8268 korun.

Dodavatele elektřiny letos od ledna do konce listopadu podle operátora trhu s energiemi OTE změnilo téměř 412 tisíc odběratelů. Loni za celý rok to bylo zhruba 250 tisíc.