Jednou z nich je už šestý ročník Elegance bez bariér, který se uskuteční v pondělí od 19 hodin ve Společenském domě v Solnici. Je netradiční módní přehlídkou a v Česku ojedinělou akcí s doprovodným programem, na níž předvádějí špičkové modely vedle profesionálů také vozíčkáři.

Patronem je Muž roku 2009 Martin Zach, který po úrazu sám zůstal odkázán na invalidní vozík. Výtěžek z každého ročníku je věnován vybrané rodině s postiženým dítětem. Letos by měl putovat ke Koukolovým a k malé Aničce do Pohoří.

"Paní Pavlína Koukolová žije se svými dvěma dcerami Aničkou a Klárou v rodinném domku a jejich výchova je pouze na ní. Rovněž pečuje o své rodiče, kteří s nimi sdílí dům. Anička se narodila v dubnu 2007 a zpočátku nebyl žádný důvod se domnívat, že by něco mohlo být v nepořádku. Ve třech měsících začalo být zřejmé, že Anička neumí věci, které by jako zdravé miminko měla zvládat a nejeví zájem o okolí. Rozběhl se proto kolotoč vyšetření, kdy byl diagnostikován opožděný psychomotorický vývoj a mírný centrální hypotonický syndrom. Ve třech letech však přišla další diagnóza - porucha autistického spektra, dětská mozková obrna a těžká mentální retardace," přibližuje příběh Aničky za pořadatele Michaela Šerejchová.

Anička, která je ležící a dokáže si maximálně sednout, navštěvuje pátým rokem Speciální pedagogické centrum v Hradci Králové, kde má individuální vzdělávací program.

"Také se vzdělává doma s maminkou. Trénuje hlavně stání na vertikalizačním stojanu, klokankách a s ortézkami, po kterých zaznamenávají velký pokrok," dodává Michaela Šerejchová.

Výtěžek ze slavnostního večera Elegance bez bariér by prý rodina využila na úpravu domku, ve kterém žije, aby se v něm Anička mohla lépe pohybovat. Dále na nákup speciálních hraček pro zlepšení psychomotorického vývoje. Největším přáním rodiny je však podívat se společně k moři, které by Anička viděla vůbec poprvé.

Pomoci se jí rozhodl i Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje, který pro ni nafotil kalendář, výtěžek z kalendáře věnuje rodině. Pro Aničku Koukolovou se letos uskutečnil také Běh týnišťskými pralesy.