Podle ekologů jde o černou stavbu. Stavební povolení na úsek již hotové dálnice zrušil pražský městský soud. Nejvyšší správní soud v dubnu zamítl kasační stížnost ministerstva dopravy.

„Již loni v srpnu jsme marně žádali, aby ministerstvo dopravy zahájilo řízení o odstranění tohoto kusu dálnice D11, jak mu ukládá stavební zákon, ale dostali jsme jen výmluvu, že chce vyčkat až na rozsudek Nejvyšší správního soudu o jeho kasační stížnosti,“ uvedl Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Podle něj se ani po verdiktu správního soudu nic neděje. „Nyní se už ministerstvo nemůže na nic vymlouvat a podle stavebního zákona musí řízení o odstranění dálnice zahájit. Na jeho konci bude buď stavba odstraněna nebo bude dodatečně povolena,“ uvedl.

Spor se týká zhruba 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice na Pardubicku. Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu uznal žalobu občana, který si stěžoval na to, že Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy nevyhověly jeho námitkám a neumožnily mu vyjádřit se k podkladům pro stavební povolení na trasu D11 u obce Praskačka.

Mužovy námitky zamítl tehdejší ministr dopravy Milan Šimonovský. Soud pak rozhodl, že ministr tím porušil právo vlastníka vyjádřit se k podkladům a navíc nevycházel ze skutečného stavu věci. Stavební povolení proto Městský soud v Praze zrušil. Ministerstvo dopravy se následně obrátilo se stížností na Nejvyšší správní soud. U něj ale na jaře neuspělo.

Dálnice D11 zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a těžká doprava je vedena přes okolní obce. (čtk)