VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eko-farma hostila české a rakouské vědce

Borohrádek - Na polní den ekologického zemědělství přijeli do Borohrádku společně s domácími vědci z Prahy také rakouští z Vídně.

14.7.2015
SDÍLEJ:

Eko-farma hostila české a rakouské vědceFoto: Zdroj redakce

V minulém týdnu se na ekofarmě Bozetice Ondřeje Podstavka sešli odborníci, kteří se specializují na ekologické zemědělství, meziplodiny, minoritní odrůdy obilnin i likvidaci plevele.

Farma BozeticeRodinná farma založena 1992. Od roku 1999 ve svazu PRO-BIO.
Hospodářství se rozkládá na 105 ha zemědělské půdy. Vše se obhospodařuje ekologicky. Chov: červenostrakatý skot (mléko), býci (maso) slepice (vejce), výkrm prasat).
Pěstitelství: zelenina (dýně Hokkaido, mrkev, petržel, brambory, česnek, červená řepa, cibule), byliny (máta, měsíček lékařský).

O výklad výzkumníků z Rakouska, Výzkumného ústavu pícninářského a Mendelovy univerzity se zajímali jak ekozemědělci, tak stálí návštěvníci farmy, studenti i pedagogové.

V polních podmínkách mohli vidět široké spektrum meziplodin a starých obilných odrůd, jako je jednozrnka či špalda. Prohlédli si porosty vojtěšky, svazenky a lničky, jejichž pěstování má pozitivní účinky na kvalitu půdy. Přednášková část zahrnovala informace také o plevelech i o tom, jaké odrůdy obilovin je vhodné pěstovat v ekologickém zemědělství.

Rakouský vědec Peter Meindl z rakouského výzkumného ústavu FiBL představil projekt faremního výzkumu BIONET, ve kterém si rakouští sedláci zkouší různé druhy plodin přímo na svých farmách. Své zkušenosti pak mezi sebou navzájem sdílejí a mají tak při pěstování lepší výsledky. Projekt, který zvyšuje odborné znalosti sedláků a zlepšuje tak jejich konkurenceschopnost, se rozjíždí i v České republice.

Velký význam v ekologickém zemědělství mají meziplodiny, které se pěstují v mezidobí mezi pěstováním tržních plodin. Ty představil Karel Vejražka z Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku.

Přímo na pozemcích u ramene Orlice přítomní mohli vidět třeba žito trsnaté, lesknici kanárskou, svazenku vratičolistou, katrán habešský, lničku setou, svazenku shloučenou, jetel alexandrijský, světlici barvířskou nebo hrachor setý. A samozřejmě došlo i na výměnu zkušeností, probraly se výhody a nevýhody jednotlivých druhů i zkušenosti pěstitele Ondřeje Podstavka. „Některé meziplodiny zlepšují kvalitu půdy, některé zabraňují růstu plevelů, jiné brání dobře erozi," říká Karel Vejražka, který se na pěstování těchto plodin specializuje.

„Pěstování obilovin v ekologickém režimu je pro zemědělce stále zajímavější, má ale svá specifika. Techniky, kterými musíte nahradit chemické postřiky, nejsou v konvenčním zemědělství běžné a zemědělci se je často musí učit používat," říká Kateřina Čapounová z České technologické platformy pro ekologické zemědělství, která polní dny společně s Výzkumným ústavem pícninářským v Borohrádku organizovala.

Polní dny ekologického zemědělství se konají na různých místech v České republice. Ten v Borohrádku se zaměřil na propojení výzkumu a praxe přímo v podmínkách ekologické farmy, nikoliv na pokusných políčcích obhospodařovaných vědeckými pracovníky. Farmář Ondřej Podstavek je členem PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který české ekologické zemědělce sdružuje a jedním z jeho cílů je právě přenos know-how mezi nimi.

Autor: Redakce

14.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení