Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dvě varianty, jeden prvek: Kupkova fuga

Opočno – Dvě různé vize, jedno místo a stejný motiv. Kupkovo náměstí by v horizontu několika let mělo vypadat jinak. Více zeleně, méně nahuštěných aut a k tomu slavná Dvoubarevná fuga. Obě architektonická studia vzdávají ve svých vizích hold slavnému rodáku, malíři Františku Kupkovi.

23.1.2014
SDÍLEJ:

ZMĚNA. S trochu jiným uspořádáním parkovacích míst a snahou vytlačit dlouhodobě stojící auta mimo Kupkovo náměstí počítají i dvě studie obnovy tohoto středu Opočna. Jedna z nich na snímku.Foto: Vizualizace architektonického studia

„V tuto chvíli budou oba návrhy představeny veřejnosti a uvidíme, jak na ně zareaguje. Právě proto jsme se do realizace této studie pouštěli. Chtěli jsme vyvolat diskuzi nad jednou z dominant města," říká starosta Opočna Štěpán Jelínek.
A že střed města není lidem lhostejný, ukázal nedávný průzkum, který radnice uskutečnila.

Velké, Rašínovo či Gottwaldovo… náměstí se mění od nepamětiOpočno – Plány na Kupkově náměstí nejsou překvapením ani pro opočenskou letopiseckou komisi.
„Slyšela jsem o tom už loni. A jako členka letopisecké komise vím, že místa se zkrátka mění. To platí i o našem náměstí, které měnilo nejen svou podobu, ale i název. Není to tak dávno, kdy bylo Gottwaldovo," vzpomíná Dana Marková z letopisecké komise na minulý název.
A připomíná další. „Kronika mluví o Velkém náměstí, a to už v době, kdy tu nestála radnice, místo ní byly masné krámy. V roce 1938 je v kronice náměstí jmenováno jako Rašínovo. Tento název pochopitelně nevydržel dlouho, náměstí se změnilo na Gottwaldovo. Nyní už ho známe více než dvě desetiletí jako Kupkovo náměstí. A raději si ani nepředstavuji, co by se muselo stát, aby se tento název změnil," uzavírá s úsměvem Dana Marková.

„Zpracovávali jsme strategický plán rozvoje města a proto jsme chtěli znát názor obyvatel. Z dotazníků, které se nám vrátily, vyplynulo, že jednou z lokalit, která by si zasloužila úpravu či změnu, je právě Kupkovo náměstí," objasnil starosta.

Osloveno tak bylo hned několik kanceláří či studií. Své práce nakonec předložily dvě. „Vycházeli jsme ze současného stavu, kdy je náměstí spíše roztříštěné na několik zón. To jsme chtěli změnit a spíše ho sjednotit. Motivem, který se nám opakuje v dlažbě a dalších prvcích zeleně se stala Kupkova fuga, což se úplně nabízelo," popisuje základní myšlenku jednoho z návrhů Viktor Vlach, který je členem týmu studia Under-construction architects.

Podobná myšlenka přivedla k finální podobě i architekty Evu a Adama Vízkovi. „Zaměřili jsme se na funkčnost náměstí, které by mělo být živé a sloužit především pěším. Také jsme jej  chtěli více propojit s navazující pěší zónou," objasňuje Eva Vízková.

Obyvatelé Opočna však už  nyní zvedají obočí ve strachu o parkovací místa. Právě těch je podle nich málo.

„Co parkování? Aut nacpáno, autobusáci mají občas problém nabrat lidi nebo se z náměstí vymotat, jak jsou auta natěsno," zní jedna z obav, které se už objevily na facebooku opočenské kultury, jež na něj umístila videoprezentaci obou návrhů.

Starosta města Štěpán Jelínek však tyto strachy mírní. „V zadání na vypracování studie jsme dali požadavek, aby byl zachován současný počet parkovacích míst," uvedl. Stejně tak tvůrci obou variant podotýkají, že pouze stání přesunula a jinak koncipovala.

„Jedná se jen o vhodnější umístění, aby mohla být kupříkladu radnice více propojena se samotným náměstím a nebýt odříznuta vozy," vysvětlila Eva Vízková. Ta ve své studii nastínila i cestu čtyřech odstavných ploch pro celodenní stání.
I druhé studio pouze pozměnilo uspořádání  parkovacích míst. „Je škoda pokud se náměstí ve městech  stávají pouze parkovišti. Tato plocha by měla sloužit lidem, pěším či cyklistům, nikoliv motoristům," objasnil Viktor  Vlach ze studia Ubder-construction architects.

Přesto zatím mezi obyvateli, kteří už se o plánu města dozvěděli, nepanuje příliš velké nadšení. „No nevím, já jsem sice pro jakoukoliv změnu, ale stávající stav náměstí není podle mě tak špatný, aby se musela taková to rekonstrukce podnikat.

Myslím, že město má spoustu jiných závazků, které je potřeba financovat. Takže můj názor: předělávka proč ne, ovšem s velkým ale, a hlavně ne v této na finance velmi napjaté době," říká na facebooku další z diskutujících.
Město však neplánuje, že by v horizontu několika málo měsíců přistoupilo ke stavebním pracím.

„To rozhodně ne. Myslím si, že o tomto nerozhodne ani současné zastupitelstvo, ale až to, které vzejde z podzimních komunálních voleb. Nicméně chceme být připraveni a mít zpracovány určité vize," upřesnil Štěpán Jelínek. Navíc město by si nemohlo dovolit zaplatit rekonstrukci pouze ze své kasy. Spoléhat tak bude muset na dotace.
Oba návrhy navíc vzešly ze soutěže, kde nebyl dán závazek k podpisu smlouvy.

Zda se některá ze studií v budoucnu zrealizuje, tak není stoprocentní. „V současné době s návrhy seznamujme veřejnost. Vydali jsme zvláštní číslo městského zpravodaje a  lidé si obě studie mohou prohlédnout v opočenském informačním centru. Abychom do diskuze zapojili i mladší generaci, umístili jsme krátké video také na youtube," upřesnil  vedoucí opočenského informačního centra Dalibor Štěpán.  

Oba návrhy jsou ke shlédnutí až do 17. února, kdy se uskuteční také beseda s autory návrhů.

„Lidi nebuďte takový konzervy! Kdyby se všichni spokojili s tím, co mají a vše chtěli nechat tak jak to je, nemáme oheň ani kolo a ještě žijeme v jeskyních. Když se postavila v Paříži „Eifelka" tak ji ještě deset let poté chtěli zbourat," vyzývají zastánci návrhů.

Hlasujte pro jeden z návrhů. Který vám přijde zajímavější či praktičtější?

Autor: Silvie Špryňarová

23.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Krajská hokejová liga: Stadion Nový Bydžov - HC Jičín.
12

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Z hornické bašty je skanzen

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Taková to byla pýcha. Čtyři staletí žacléřského hornictví dnes připomíná už jen industriální skanzen.

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně - SkiResort se připravuje na zimní sezonu, kterou chce zahájit v polovině listopadu.

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení