Tento rok se již po dvanácté uskutečnila česko-dánská studentská výměna mezi partnerskými školami Obchodní akademií T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí a SŠ Tradium Hobro (severní Dánsko). Čeští studenti poctili dánské území svojí návštěvou už na konci dubna a teď, na konci září, přišla na řadu druhá část výměny – příjezd Dánů do České republiky.

Zhruba 30členná skupina dánských studentů a učitelek přijela 25. 9. krátce před půlnocí na kostelecké náměstí. Všichni měli za sebou zhruba 30 hodin cesty, jak vlakem, tak i autobusem, a tak nebylo divu, že většina z účastníků se po přijetí ve svých rodinách uchýlila ke spánku.

Jedním velkým neštěstím prakticky celé výměny byla zima a neustálý déšť, a proto nebylo vůbec lehké plánovat nějaké společné výlety po místním kraji. V neděli a pondělí se čeští studenti dohodli, že přes den budou trávit čas různě po skupinkách, a tak někteří jeli do Hradce Králové do kina a do obchodů, někteří vzali své cizojazyčné kamarády na výlet na Velkou Deštnou a ostatní zavítali do rychnovského krytého bazénu. Prvními velkými akcemi pro všechny zúčastněné tak byl nedělní večer na kosteleckém bowlingu a pondělní diskotékový večer na kosteleckém koupališti, kde se skoro celá skupina po půl roce sešla a krom prohánění kuželek a tancování si i popovídala u stolů a ochutnávala místní tradiční nápoje.

Ačkoliv na úterní den připadal státní svátek, vydali jsme se na výlet pořádaný školou. Naše cesta se ubírala směrem Jeseníky, kde jsme navštívili vodní elektrárnu Dlouhé Stráně, která je unikátem ve střední Evropě, a papírnu a muzeum ve Velkých Losinách. Večer se opět trávil ve společenském duchu v domě z jednoho z účastníků.

Středeční den proběhl ve znamení příprav prezentací na páteční dopoledne, kdy probíhal na naší škole Den evropských jazyků. Během tvorby prezentací měli Dánové možnost nahlédnout do typické české výuky a byli velmi překvapeni, že téměř nikdo ze studentů nepoužívá notebooky, jelikož v jejich škole se bez vlastního laptopu, namísto sešitů a učebnic, nemohou obejít. Zbytek dne se opět trávil v rodinách nebo podle plánů studentů a kdo chtěl, tak mohl jet večer do Záměle do místního vagónu, který byl předělán na malé posezení s obsluhou.

Ve čtvrtek si každý kluk splnil přání – celá skupina navštívila automobilku Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Po zhlédnutí filmu o historii vývoje značky jsme prošli muzeum, kde nebyly jenom všechny historické a závodní modely aut mladoboleslavské výroby, ale i motorky značky Laurin & Klement, neboli první, více než stoleté stroje, které stály na počátku vzniku celého „škodováckého“ impéria. Po prohlídce muzea následoval přesun autobusem přímo do výrobních hal. Ačkoliv to měla být naše exkurze a my jsme se měli koukat na pracovní činnost, tak mi spíše přišlo, že zaměstnanci mají větší exkurzi z nás, jelikož jejich pohledy častěji směřovali zejména na dívčí tváře naší skupiny než na předmět jejich práce. Ale i tak údajně směřovali ke splnění denního plánu jejich výroby. Předposlední večer byl v poklidnějším stylu dle každého účastníka.

V pátek proběhl na obchodní akademii již dříve zmiňovaný Den jazyků. Místo klasické výuky se žáci rozdělili podle svých znalostí jazyka a sledovali různé prezentace, které připravili ostatní studenti nebo i učitelé. I naše česko-dánská skupina měla svůj prostor pro prezentaci o porovnání obou zemí v různých aspektech.

Po prezentování jsme se přemístili do klubu Rabštejn, kde jsme viděli vtipně pojaté divadelní představení o historii Velké Británie v anglickém jazyce od rodilých mluvčích. Polední pauzu mnozí z nás využili k obědu před pěší návštěvou častolovického zámku, ale prohlídky se zúčastnila pouze dánská část skupiny. Poslední večer naší výměny jsme samozřejmě nemohli strávit doma na gauči, a tak se skoro celá skupina vydala do klubu Velvet v Týništi nad Orlicí, kde jsme se náležitě rozloučili v česko-dánském stylu, jelikož v sobotu ráno jsme vypravili Dány vlakem do Prahy, kde strávili celý další týden svého určitě nezapomenutelného českého výletu.

Troufám si říct, že přes drobné komplikace, hlavně co se počasí týče, jsme všichni zažili úžasný týden plný zážitků a zkušeností, na které budeme vždy vzpomínat s úsměvem na tváři. Doufám, že tradice této výměny zůstane zachována i pro další ročníky naši školy.

Tomáš Golitko, student 4. B